Przed PŚ w Libercu: rady dla polskich kibiców

Policja i Straż Graniczna spodziewają się około 30 tysięcy kibiców na przejściach granicznych, prowadzących do czeskiego Liberca. Powód: w zawodach Pucharu Świata wystartuje tam Adam Małysz
Przejścia graniczne

- Jesteśmy spięci, ale też przygotowani na przyjęcie takiej rzeszy kibiców - mówi Leszek Duczyński, rzecznik prasowy Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej. - Po prostu mamy już doświadczenie, po ubiegłorocznym konkursie w Harrachovie [pojechało tam wtedy ponad 20 tys. kibiców z Polski - red.]. Kierowców chcę uspokoić. Zwiększyliśmy obsadę na przejściach prowadzących do Liberca. A w piątek, sobotę i niedzielę, na wszystkich punktach granicznych Liberca będzie obowiązywała maksymalnie uproszczona procedura kontroli granicznej.

Ze wstępnych prognoz Łużyckiej Straży Granicznej wynika, że najwięcej samochodów przekroczy granicę w Jakuszycach, dlatego policja będzie kierować auta na inne mniej oblegane przejścia w Lubawce, Zawidowie i Czerniawie.

- Jednocześnie apelujemy, aby polscy kibice nie przekraczali granicy w Bogatyni i Porajowie, bo spdziewamy się tam tranzytowego przejazdu kibiców z Niemiec - dodaje Duczyński.

Czesi również są przygotowani na przyjazd Polaków. - Współpracujemy z czeską policją - tłumaczy Duczyński. - Z ich strony zmobilizowanych będzie 150 policjantów. Będą oni kierować samochody na specjalny parking w Libercu, a stamtąd pod skocznię będzie można dojechać podstawionymi autobusami - kończy Duczyński.

W Libercu na komisariacie policji informacji kibicom będą udzielali pracownicy polskiego konsulatu. Niestety, podczas weekendu PKP nie uruchomi żadnego dodatkowego połączenia z Wrocławia do Jeleniej Góry bądź Szklarskiej Poręby.

Bilety

Wczoraj Alicja Januszko, właścicielka Biura Turystyki Almar ze Szklarskiej Poręby, zajmującego się dystrybucją biletów, potwierdziła nam, że nadal można nabywać wejściówki na sobotnio-niedzielne zawody. - Bilety rozprowadzamy już od października, choć w ostatnich dniach sprzedaż zdecydowanie wzrosła. Dotychczas sprzedaliśmy około 400 wejściówek - mówi Januszko. - Myślę, że nie będzie także problemów z zakupem wejściówek w samym Libercu, tuż przed rozpoczęciem zawodów.

Bilet jednodniowy na zawody kosztuje 200 koron czeskich (ok. 28 zł), a dwudniowy (sobota, niedziela) - 300 koron czekich (44 zł). Dzieci w wieku poniżej 15 lat i osoby powyżej 70 mogą obejrzeć zawody bezpłatnie. Organizatorzy informują też, że wejście na piątkowy trening i kwalifikacje będzie możliwe tylko za okazaniem ważnego biletu.

Noclegi

W samym Libercu są jeszcze wolne miejsca noclegowe w hotelach i penjonatach. - Ale nie potrafię powiedzieć, czy w samym dniu zawodów będzie podobnie, bo sytuacja wciąż się zmienia i mamy sporo zamówień i wolnych miejsc ubywa - mówi Marie Krcmarova, właścicielka czeskiej agencji turystycznej Cat Tour, sprzedajacej miejsca w hotelach i pensjonatach.

Liberec

Czeskie miasto, leżące w Północnej Bohemii w Górach Izerskich, liczy ponad 100 tysięcy mieszkańców i będzie w ten weekend gościć najlepszych skoczków narciarskich. Najwyższym wzniesieniem w Libercu jest Góra Jested (1012 n.p.m). Właśnie u jej podnóża zbudowano kompleks skoczni narciarskich, który ostatnio został odnowiony. Największa skocznia to K-120 mająca. Jej rekordzistą jest Austriak Tomas Morgenstern, który 21 grudnia skoczył na niej 139 metrów podczas zawodów Pucharu Interkontynentalnego.

Pierwsze w historii narciarskie zawody w Libercu zostały rozegrane już w 1899 roku. W minionym sezonie skoczkowie nie startowali jednak w tym mieście. Dopiero w tym roku Liberec znów powrócił do kalendarza FIS.

Trasy dojazdowe do Liberca:

I: Wrocław - Świdnica - Jelenia Góra - Szklarska Poreba - Jakuszyce/Harrachov - Jablonec nad Nysą - Liberec;

II. Wrocław (Autostrada A4) - Złotoryja - Lwówek Śl. - Gryfów Śl. - Czerniawa Zdr./Nove Mesto - Frydlant - Liberec;

III. Wrocław (A4) - Bolesławiec - Lubań - Sulików - Zawidów/Habartice - Frydlant - Liberec;

IV. Wrocław - Kłodzko - Kudowa/Nachod - Trutnov - Jiein - Turnov - Liberec;

V. Wałbrzych - Kamienna Góra - Lubawka/Kralovec - Trutnov - Jiein - Turnov - Liberec