Raport FIFA: to były rekordowe mistrzostwa świata

FIFA opublikowała niedawno raport, z którego wynika, że tegoroczne MŚ w Japonii i Korei miały największą telewizyjną widownię w historii. Mimo że po raz pierwszy finałowy turniej pokazywały poza telewizjami otwartymi także stacje kodowane.
Azjatycki mundial ustanowił kilka tele-rekordów. Oto najciekawsze liczby:

Transmisje docierały do 213 krajów i zajęły łącznie ponad 41 tys. godzin.

Przez 25 dni, w których rozgrywano spotkania, przed telewizorami, by je oglądać, zasiadło na całym świecie 28,8 mld kibiców.

Wśród stacji telewizyjnych najlepszy wynik zanotowała południowoamerykańska TV Globo. Mecz Anglia - Brazylia oglądało w niej 46 mln widzów (więcej niż finał Brazylia - Niemcy).

Decydujące spotkanie mundialu przyciągnęło na całym świecie przed ekrany 1,1 mld osób - najwięcej w historii. Dla porównania w Polsce transmisję z finału obejrzało w 2 TVP 9,5 mln osób (wg danych firmy AGB). W 1998 r. mecz Francja - Brazylia widziało prawie 15 mln Polaków, jednak wtedy finał pokazywany był na żywo w godzinach najlepszej oglądalności.

Jak podała FIFA, znacząco wzrosła liczba osób oglądająca mundial poza domem (w pubach, w pracy itp.) - tym razem było ich na całym świecie 2,5 mld.