Londyn 2012. Pływanie. Sędziowie najpierw zdyskwalifikowali faworyta do złota, potem odwołali decyzję

Apelacja południowokoreańskiego pływaka Park Tae-hwana, mistrza olimpijskiego z 2008 roku, który został zdyskwalifikowany na igrzyskach w Londynie w eliminacjach wyścigu na dystansie 400 m stylem dowolnym, została rozpatrzona pozytywnie.

Dyskutuj o decyzji sędziów na naszym forum!

Park Tae-Hwan w swoim kraju został bohaterem narodowym, po tym jak cztery lata temu podczas igrzysk w Pekinie, zdobył złoty medal na swoim koronnym dystansie. Koreańczyk wygrał wprawdzie swój wyścig eliminacyjny na 400 metrów stylem dowolnym, ale po dopłynięciu do mety, sędziowie orzekli, że popełnił falstart. Werdykt uznano jednak za bardzo kontrowersyjny, bo według wielu obserwatorów za wcześnie do wyścigu ruszył David McKeon, a nie startujący obok niego Koreańczyk. Sam Park Tae Hwan był werdyktem arbitrów zszokowany:

- Nie wiem co się stało. Muszę porozmawiać z trenerem - powiedział zawodnik. Koreańczycy po południu złożyli odwołanie od decyzji sędziów i ich zawodnik - po analizie materiału wideo - został przywrócony do rywalizacji. Finał konkurencji zaplanowano na sobotni wieczór.

Finał na 400 metrów stylem dowolnym o godz. 20.45.

Igrzyska olimpijskie relacjonujemy także na Facebook/Sportpl ?