Dania - Portugalia 2:3. Thriller we Lwowie

Dania
2
Portugalia
3
Portugalia pokonała 3:2 Danię w najbardziej emocjonującym meczu Euro 2012. Piłkarze Paulo Bento wciąż walczą o awans. Dziesięć minut przed końcem meczu mogli już myśleć o powrocie do domu, a kibice łapali się za głowy, patrząc na Cristiano Ronaldo.
W 80. minucie Nicklas Bendtner z ostrego kąta wpakował piłkę do portugalskiej bramki po dośrodkowaniu Larsa Jacobsena i wyrównał na 2:2, choć po 40 minutach gry było 2:0. Duńskie sektory na stadionie we Lwowie eksplodowały, a portugalska część trybun zamarła, bo remis znacznie ograniczał szansę ich drużyny na wyjście z grupy.

Cztery dni wcześniej Portugalia przegrała z Niemcami i wczoraj musiała zwyciężyć. Tymczasem Bendtner, który nie poradził sobie w Arsenalu, a w ostatnim sezonie w 31 meczach w przeciętnym Sunderlandzie strzelił raptem osiem goli, trafił wczoraj dwa razy (pierwszą bramkę przed przerwą). To jego piąty i szósty gol w pięciu meczach z Portugalią.

Dania w grupie B, w której spotkało się trzech faworytów do wygrania całego turnieju, miała dostarczać punkty. Ale w środę była bliska sprawienia sensacji. Bukmacherzy przed turniejem nie dawali jej szans na nic więcej niż trzy porażki i powrót do domu. Tymczasem piłkarze Mortena Olsena pokazali, że sobotnia wygrana z Holandią 1:0 nie była przypadkowa i nie boją się nikogo.

Portugalczycy zaczęli wyśmienicie. Gdy w 24. minucie Joao Moutinho kopnął z rzutu rożnego prosto na głowę Pepe, nie było w tym przypadku, bo większość dośrodkowań lecących w duńskie pole karne sprawiało obrońcom kłopoty. Pepe, który miał najlepszą okazję do strzelenia gola w meczu z Niemcami (również po dośrodkowaniu trafił w poprzeczkę, a piłka odbiła się na linii bramkowej), uciekł rywalom i głową wpakował piłkę do siatki. Kilkanaście minut później Helder Postiga wykorzystał jedno z dośrodkowań Naniego.

W sobotnim meczu z Niemcami Portugalia, mimo porażki 0:1, udowodniła, że ma solidną obronę. Przez większość meczu radziła sobie z jedną z najefektowniej grających reprezentacji na Euro. W meczu z Danią Portugalczycy pokazali, że potrafią też strzelać bramki i że mają do perfekcji opanowane dośrodkowania ze stałych fragmentów gry. W dodatku czołowi piłkarze w reprezentacji grają lepiej niż w klubach. Postiga gole klubowe strzela równie rzadko jak Bendtner. W ubiegłym sezonie z Realem Saragossa ledwo uratował się przed spadkiem z Primera Division i zdarzały mu się całe miesiące bez trafienia (ostatecznie strzelił ich 9). Przed wczorajszym meczem kibice i prasa domagali się wystawienia Hugo Almeidy. Stoper Pepe przez pięć lat w Realu Madryt strzelił raptem trzy gole i jest o nim głośno najczęściej, gdy brutalnie fauluje rywali, a na razie to on jest najczęściej faulowanym Portugalczykiem w czasie turnieju. Lewy obrońca Fábio Coentrao, którego José Mourinho karał za palenie papierosów, gra najlepiej od czasu mundialu w RPA. W 87. minucie to jego podanie rezerwowy Silvestre Varela zamienił na bramkę dającą trzy punkty.

Ale Paulo Bento z nerwów nie mógł usiedzieć na ławce rezerwowych, bo znów zawiódł lider. Dlaczego Cristiano Ronaldo rozczarowuje na dużych turniejach, nie wie w Portugalii nikt. Piłkarz Realu strzelił dwa gole na Euro 2004, gdy jego zespół zdobył wicemistrzostwo Europy, i to był jego największy wyczyn. Na trzech kolejnych mundialach i Euro strzelał zaledwie po golu, choć w eliminacjach do nich trafiał 22 razy. Wczoraj w sytuacji sam na sam z bramkarzem kopnął piłką w niego. Kilkanaście minut późnej w identycznej sytuacji strzelił obok słupka. Z rzutów wolnych kopał w trybuny albo w mur, a dośrodkowania posyłał za bramkę Stephana Andersena.

Duńczycy, którzy musieli wczoraj zrobić dwie zmiany z powodu kontuzji (z urazami schodzili Zimling i Rommedahl), w drugiej byli częściej przy piłce i to oni zaczęli przeważać na skrzydłach. Z akcji na akcję się nakręcali, a gdy Bendtner wyrównał, wydawało się, że to oni są bliżej zwycięstwa.

Dania wciąż ma szansę na awans do ćwierćfinału, ale w ostatnim meczu w grupie B będzie musiała najprawdopodobniej wygrać z Niemcami. Portgalczycy to samo muszą zrobić w meczu z Holandią.

Liczba:

40 proc. - tyle goli na Euro 2012 pada po strzałach głową. W meczu Dania - Portugalia dwa w ten sposób strzelił Bendtner, a jednego Pepe. Do tej pory najwięcej w ten sposób strzelano w 2004 r. (22 proc.)