Euro 2012. Pierwsza sensacja. Holandia przegrała z Danią!

0 : 1
Informacje
Euro 2012 - Grupa B
Sobota 09.06.2012 godzina 18:00
Wyniki szczegółowe
Wynik
Holandia
0
Dania
1
Holendrzy w meczu z Danią mieli się rozgrzać przed bojami, które planowali skończyć dopiero w finale. Zamiast tego piłkarze Berta van Marwijka polegli i być może wykreowali czarnego konia turnieju.
- Jesteśmy pokoleniem, w którym tacy zawodnicy jak Van Persie, Arjen Robben, Wesley Sneijder i ja w końcu dojrzeliśmy. Jeśli chcemy coś wygrać, to musi być to teraz - podkreśla Rafael van der Vaart, kapitan Tottenhamu. Przytakiwali mu koledzy z reprezentacji i w Charkowie Holendrzy mieli rozpocząć marsz po złoto.

Zaczęli rzeczywiście jak faworyci turnieju. Robben dorzucał piłki z lewej i prawej strony, Wesley Sneijder zjawiał się między obrońcami w najmniej oczekiwanym miejscu i porze, a van Persie tylko czyhał na podanie. I gdy Holendrzy misternie planowali kolejną akcję, piłkę przejęli Duńczycy, Michael Krohn-Dehli wpadł w pole karne i huknął między nogami Maartena Stekelenburga.Holendrzy na wyrównanie mieli dobrze ponad godzinę, ale czas upływał im szybko i na niedokładnych zagraniach. Van Persie jakby założył złe buty, bo dwa razy w dobrej sytuacji się poślizgnął, a raz fatalnie przyjął piłkę. Król strzelców Premier League był największym przegranym spotkania, bo w formie z gry w Arsenalu ustrzeliłby pewnie hattrick. W drugiej połowie van Marwijka dał mu do pomocy Klaasa-Jana Huntelaara, ale Holandia nie grała jak na mistrzów świata i Europy przystało. Udało im się tylko uderzyć w słupek (Robben w pierwszej połowie) i podnieść statystyki przebywania na połowie rywali. Holendrzy niby cały czas przeważali, ale bramkarz Duńczyków za wiele pracy nie miał.

Po porażce Robbenowi i spółce zaczyna się palić po nogami, bo ich kolejnymi rywalami będą Niemcy i Portugalczycy. Jeśli "Pomarańczowi" chcą wyjść z grupy, na podobne wpadki nie mogą sobie pozwolić. W zupełnie innym nastroju jest Dania, która po pokonaniu tak mocnego zespołu nie powinna się już bać nikogo.

W meczu zagrał najmłodszy uczestnik Euro. Jetro Willems, obrońca Holandii wybiegł na boisko w wieku 18 lat i 71 dni.

Jetro Willems » najmłodszym piłkarzem w historii ME