Euro 2012. Po materiale BBC. Anglicy bronią wizerunku Polski

Wielu komentatorów jest zaniepokojonych po obejrzeniu materiału stacji BBC, która w programie informacyjnym "Panorama" przedstawiła Polskę i Ukrainę jako państw przepełnione rasizmem i antysemityzmem. Nie brakuje takich, którzy stację krytykują. "Czy przed igrzyskami olimpijskimi BBC zamierza pokazać materiał z zamieszek w Londynie? - zastanawia się były reprezentant Anglii, Stan Collymore.
W pokazanym w poniedziałek dokumencie dziennikarz Chris Roger opisuje kilka polskich miast, rozmawia z czarnoskórymi zawodnikami grającymi w ekstraklasie oraz byłym reprezentantem Anglii Solem Campbellem. Od tego ostatniego widzowie dowiadują się, że z Euro 2012 "można wrócić w trumnie".

Materiał wywołał lawinę dyskusji na Twitterze. Wśród nich przeważają głosy krytyki pod adresem UEFA za to, że federacja przyznała turniej właśnie Polsce i Ukrainie.

Sceptycznie do przedstawionych treści podchodzą tylko nieliczni. Wśród nich jest Stan Collymore. Były reprezentant Anglii zastanawia się, czy telewizja zwróci uwagę na problem rasizmu w swoim kraju.

"Czy jeszcze przed igrzyskami olimpijskimi BBC zamierza pokazać ludziom materiał z zamieszek w Londynie? Podkreślić akty rasizmu wobec ciemnoskórych Brytyjczyków? Przedstawić rasistowskie graffiti na murach obrażające Pakistańczyków?" - pyta Collymore.

Ciepło o Polsce i Ukrainie pisze na swoim koncie dziennikarz Eurosportu, Ian Holyman. Autor zapewnia, że 99.9 procent mieszkańców tych krajów to wspaniali ludzie, a on sam wybiera się na turniej. "Ludzie, którzy zrobili ten materiał uwypuklili tylko to, co potwierdza założoną przez nich tezę. Ale na pewno nie jest tak, że każdy w Polsce i na Ukrainie ma rasistowskie poglądy" - pisze Holyman, który jednocześnie potwierdza, że był świadkiem antysemityzmu na polskich stadionach.

"BBC nie zrobiło nic, aby wyjść poza stereotyp. Pojedźcie na Ukrainę, a będziecie się świetnie bawić. Piwo jest tanie, jedzenie znakomite, a system opieki zdrowotnej przewyższa ten na Wyspach. Rasistami są chyba ludzie pracujący w BBC. Co roku spędzam kilka tygodni na Ukrainie i jest to fantastyczne i przyjazne miejsce" - pisze z kolei komentator James Masterton.

Euro 2012 rozpocznie się 8 czerwca meczem Polska - Grecja na Stadionie Narodowym w Warszawie. Pierwsze spotkanie na Ukrainie - 9 czerwca - rozegra Holandia z Danią.

Sprawdź terminarz Euro 2012

Euro 2012. Trener Greków podał ostateczny skład na turniej »