Piłka ręczna. Czy Wenta pociągnie wózek na Litwę?

Bogdana Wentę działacze poproszą o pozostanie na stanowisku - to bardzo prawdopodobne. Jeśli działacze przegłosują jego rezygnację, zespół poprowadzą jego dotychczasowi asystenci - Daniel Waszkiewicz i Damian Wleklak.
Decyzja zapadnie w poniedziałek - to konsekwencja przegranych olimpijskich kwalifikacji w Alicante przed dwoma tygodniami.

O podsumowaniu pracy Wenty mówiło się już po nieudanych MŚ w Szwecji (8. miejsce) i ME w Serbii (9. lokata). Szkoleniowiec ubiegł działaczy, ogłaszając - z widocznym bólem - rezygnację z prowadzenia kadry. - Jeżeli nadal mógłbym służyć rozwojowi tej dyscypliny w Polsce, moja pasja, doświadczenie i wiedza są do dyspozycji - powiedział Wenta.

Czy to deklaracja w styku: "mogę jeszcze pociągnąć ten wózek, jeśli powiecie tak"? Na przykład jako trener "ciągnący wózek" przynajmniej do czerwcowych eliminacji do mistrzostw świata 2013 w Hiszpanii? Albo jako kandydat do nowych władz związku podczas październikowych wyborów?

Wenta w ZPRP to ciekawe rozwiązanie i rewolucyjne. Charyzma szkoleniowca nie pasuje do urzędniczego stylu pracy działaczy. Może to atut?

Już w połowie czerwca odbędzie się dwumecz z Litwą, którego stawką jest występ w mundialu. Rywal łatwy, stawka wysoka. Brak Polaków na mundialu sprawić może, że na kolejne lata wypadniemy z najważniejszych imprez. Tak jak przed erą Wenty. Uczestnicy mistrzostw świata czy Europy w kolejnych eliminacjach do tych imprez są bowiem rozstawiani i trafiają na teoretycznie łatwiejszych rywali.

Dlatego prawdopodobnie zarząd ZPRP nie przyjmie w poniedziałek rezygnacji Wenty i poprosi go prowadzenie drużyny do meczów z Litwą. Taki wniosek mógł paść już w niedzielę wieczorem na posiedzeniu prezydium zarządu ZPRP. Żaden z naszych rozmówców nie chciał jednak o tym rozmawiać. - Prezes Andrzej Kraśnicki na pewno spyta mnie o zdanie, dlatego wcześniej nie chcę nic sugerować. Na pewno trzeba się głęboko zastanowić nad tą decyzję - powiedział nam prof. Janusz Czerwiński, honorowy prezes ZPRP.

- Włożyłbym kij w mrowisko, ujawniając przed posiedzeniem swoje zdanie - stwierdził Andrzej Kraśnicki, prezes ZPRP.

- W kraju nie widzę trenera, który dorównałby Wencie autorytetem. To, co osiągnęliśmy w ostatnich latach, to niewątpliwy sukces także Wenty - mówi Czerwiński. - Trzeba mieć świadomość, że jeśli przyjmiemy rezygnację Bogdana, musimy znaleźć jego następcę.

Wszystko wskazuje na to, że jeśli rezygnacja trenera zostanie przyjęta, jego docelowy następca nie zostanie powołany. Do meczów z Litwą o kontynuację pracy Wenty zadbają jego dotychczasowi asystenci - Daniel Waszkiewicz i Damian Wleklak.

Polacy poznali rywali

Szwecja, Holandia i zwycięzca grupy A (Ukraina, Cypr, Luksemburg) będą rywalami Polski w eliminacjach do finałów mistrzostw Europy w 2014 r., które rozegrane zostaną w Danii. Eliminacyjne pojedynki rozpoczną się 31 października tego roku, a skończą 16 czerwca 2013 r.