Skoczkowie Marcin Bachleda i Tomasz Pochwała chcą trenować w AZS AWF Katowice

Młodzi reprezentanci Polski w skokach narciarskich Marcin Bachleda i Tomasz Pochwała złożyli akces do AZS AWF Katowice. Na razie ich nie przyjęto, bo ich macierzyste kluby z Zakopanego chcą pieniądze za ich przejście.
Obaj skoczkowie wywodzą się z Zakopanego. 20-letni Bachleda dotychczas reprezentował Wojskowy KS, a rok młodszy Pochwała - Wisłę Zakopane.

Niedawno obaj rozpoczęli studia w katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego. Złożyli też akces do działającego przy uczelni Akademickiego Związku Sportowego. Niestety, na razie ich podania zostały odrzucone. Na przeprowadzkę nie zgodziły się ich dotychczasowe klubu. Za przejście skoczków do AZS AWF zażyczyły sobie pieniądze. - Po raz pierwszy spotkałem się z taką sytuacją. Przecież my tylko wypożyczamy zawodników na okres ich studiów. Po ich ukończeniu wracają do swoich macierzystych klubów - mówi Czesław Bzikot sekretarz AZS. - Nie wiem, czemu tak postępują działacze. Kiepsko jest z finansami i chcą podreperować budżet. Może boją się, że nikt nie zostanie w Zakopanem? Starsi zawodnicy [Wojciech Skupień i Robert Mateja, przyp. red.] przeprowadzają się do Wisły, my do Katowic - mówi Bachleda.

Działacze katowickiego klubu nie zamierzają płacić za skoczków. - Wyłożymy pieniądze, a kto nam zagwarantuje, że sportowcy po miesiącu nie zrezygnują ze studiów? W takim wypadku mamy obowiązek przesłać ich karty zawodnicze do klubów. Pieniędzy nikt nam przecież nie zwróci. Zresztą, jak zawodnik przychodzi do nas np. z drugą klasą sportową, a wychodzi z mistrzowską też nikt nam nie płaci - podkreśla Bzikot.

Decyzja o tym, czy Pochwała i Bachleda będą reprezentować AZS AWF powinna zapaść w ciągu dwóch tygodni. Jeśli tak się stanie, to katowicka uczelnia po dwunastu latach przerwy znów będzie miała skoczków. Tymczasem na oficjalnej stronie internetowej Polskiego Związku Narciarskiego w rubryce "przynależność klubowa", przy Bachledzie i Pochwale wpisano AZS AWF Katowice.Marcin Bachleda ma 20 lat. W tym roku okazał się najlepszy w kraju w skokach na igelicie. Był też mistrzem Polski juniorów. W kadrze startuje od 1999 roku, w Pucharze Świata debiutował w 2001 roku w Willingen. Jego największe osiągnięcie to 28. miejsce w turnieju w Zakopanem.

Tomasz Pochwała ma 19 lat. W reprezentacji występuje dopiero od roku. Jego największym sukcesem był udział w ostatnich igrzyskach olimpijskich w Salt Lake City, gdzie zajął 43. miejsce (K-90) i 40. miejsce (K-120).