Rajd Dakar 2012. Krzysztof Hołowczyc stracił prowadzenie w rajdzie

Polak na czwartym etapie z San Juan do Chilecito (750 km z czego 326 km odcinka specjalnego) stracił aż 10 min. i 51 s do zwycięzcy i zajął piąte miejsce. Wygrał Francuz Stephane Peterhansel, który objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Wśród motocyklistów Marc Coma odrabia straty do Cyrila Despresa, ale przewaga Francuza wciąż jest duża.
Polak świetnie poradził sobie dzień wcześniej na ziemno-kamienistej trasie, ale w środę na podobnej nawierzchni nie było już tak dobrze. Z kazdym kolejnym punktem kontrolnym tracił więcej czasu do rewelacyjne jadącego Katarczyka Nassera Al-Attiyaha. Obrońca tytułu jedzie w tym roku w kratkę. Dobre etapy przeplata słabszymi, stąd kilkunastominutowa strata w klasyfikacji generalnej. W środę jeszcze się zwiększyła, bo na 40 km przed metą Katarczyk miał awarię w swoim hummerze. Ostatecznie przyjechał na metę pół godziny za Peterhanselem. Kilkanaście minut stracił też drugi z kierowców hummera i faworytów rajdu Amerykanin Robby Gordon, który próbował pomóc koledze z teamu.

Początkowo wydawało się, że Hołowczyc musi bronić się głównie przed atakami wtorkowego zwycięzcy Hiszpana Naniego Romy. Ale Peterhansel jechał w środę bardzo równo i sukcesywnie zyskiwał minuty nad rywalami. Na mecie wyprzedził o 5 min. i 19 s Argentyńczyka Orlando Terranovę i o 6 min. 42 s Giniela De Villiersa z RPA. Hołowczyc był piąty i w klasyfikacji generalnej spadł z pierwszego na czwarte miejsce. Do Peterhansela traci 8 min 10 s. Drugi jest De Villiers a trzeci Roma.

Wyniki 4. etapu

KierowcaSamochódCzas/strata
1. Peterhansel/CottretMini9:43.20
2. De Villiers/Von ZitzewitzToyotastrata 5.41
3. Roma/PerinMini6.44
4. Hołowczyc/FortinMini8.10
5. Gordon/CampbellHummer16.23
Wśród motocyklistów wszystko rozstrzyga się między zawodnikami KTM - Hiszpanem Markiem Comą i Francuzem Cyrilem Despresem. Dwa dni wcześniej wygrał Coma, we wtorek z kolei Despres, bo Hiszpan pomylił trasę i stracił do niego 13 minut. W środę Coma pojechał w szaleńczym tempie i co dla niego ważniejsze - bezbłędnie. 10-minutową przewagę Francuza w klasyfikacji generalnej zmniejszył do 8 min. 10 s. Trzeci na mecie w Chilecito był Holender Frans Verhoeven ze stratą 8 min. i 26 s do Comy.

31. miejsce na środowym etapie zajął Jacek Czachor (strata 41 min. 06 s), a 41. był Marek Dąbrowski (58 min. 38 s). To jedyni polscy motocykliści w Dakarze po wycofaniu się dzień wcześniej Jakuba Przygońskiego. Czachor w klasyfikacji generalnej jest 21. Dąbrowski jest sklasyfikowany 14 miejsc dalej.

Wyniki 4. etapu

Motocyklistawynik
1. Marc Coma (Hiszpania/KTM)4:16.43
2. Cyril Despres (Francja/KTM)strata 2.02
3. Frans Verhoeven (Holandia/Sherco)8.26
4. Helder Rodrigues (Portugalia/Yamaha)9.01
5. Paulo Goncalves (Portugalia/Husqvarna)11.18
...31. Jacek Czachor (Polska/KTM)41.06
...41. Marek Dąbrowski (Polska/KTM)58.38
Czytaj relację na żywo z czwartego etapu Rajdu Dakar »