Eliminacje Euro 2004. Porażka Włoch z Walią i remis Anglii z Macedonią

Sensacyjnej porażki z Walią doznała reprezentacja Włoch. Piłkarze Giovanni Trapattoniego przegrali w Cardiff 1:2 i chyba nic nie uchroni szkoleniowca Squadra Azzura przed dymisją. Gorzej wypadły pozostałe brytyjskie drużyny: Irlandia przegrała w Dublinie 1:2 ze Szwajcarią, a Anglia tylko zremisowała przed własną publicznością z Macedonią 2:2
Po tym jak Macedonia w pierwszym meczu eliminacji zremisowała na własnym boisku z Liechtensteinem, nikt na Wyspach nie spodziewał się, że drużyna z Bałkanów stawi taki opór Anglikom w Southampton. Tymczasem goście nie ograniczali się do obrony, ale skutecznie atakowali. Już na samym początku kolejny niewybaczalny błąd w karierze popełnił 39-letni bramkarz Arsenalu David Seaman i Macedonia objęła prowadzenie po strzale z daleka Artima Sakirii. Trzy minuty później ładnym uderzeniem wyrównał David Beckham. W 25. minucie Macedończycy wykorzystali niezdecydowanie tym razem obrońcy Arsenalu - Sola Campbella i Vanco Trajanov z narożnika pola karnego znów wyprowadził gości na prowadzenie. Jeszcze przed przerwą wyrównał kolega jerzego Dudka z Liverpoolu Steven Gerrard. Po zmianie stron Anglicy wściekle atakowali, ale ich akcje były chaotyczne i niedokładne. Bliscy szczęścia byli Jonathan Woodgate i Alan Smith, ale wynik nie uległ zmianie, a ten ostatni jeszcze w 90. minucie dostał czerwoną kartkę.

Wielka radość u ubogich w piłkarskie sukcesy sąsiadów Anglików - Walia pokonała na Milenium Stadium w Cardiff Włochy 2:1. Gole dla gospodarzy zdobywały gwiazdy Premier League Simon Davies i Craig Bellamy. Pierwszy wywalczył prowadzenie dla gospodarzy już w 12 minucie spotkania. 20 minut później napastnik Juventusu Turyn Alessandro Del Piero doprowadził do wyrównania. W 71. minucie Bellamy ograł dwóch włoskich obrońców, minął Gianluigi Buffona i strzelił do siatki. Dzięki temu Walia objęła pozycję lidera grupy 9, a Włosi po trzech meczach mają zaledwie cztery punkty i spadli na miejsce trzecie. Włoska prasa domagała się głowy trenera Trapattoniego już po sobotnim remisie 1:1 z Jugosławią, ale w obronie szkoleniowca stanął szef włoskiej federacji piłkarskiej Franco Carraro. Teraz jednak nie będzie miał argumentów do obrony.

W meczu rywali reprezentacji Polski w grupie 4 Węgrzy długo męczyli się w Budapeszcie z San Marino. Do przerwy był remis 0:0, ale po zmianie stron znakomicie zagrał Zoltan Gery, który wszedł z ławki rezerwowych. Napastnik Ferencvarosu popisał się klasycznym hat-trickiem i gospodarze wygrali 3:0. dzięki temu awansowali na pierwsze miejsce w grupie. Mają wprawdzie tyle samo punktów co Łotwa, ale lepszy stosunek bramek.

Smutek w Dublinie - Irlandia przegrała w eliminacjach już drugi mecz z rzędu (wcześniej 2:4 z Rosją). Tym razem przed własną publiczniścią uległa 1:2 Szwajcarii, która w sobotę tylko zremisowała u siebie z Albanią. Najpierw W środę gole strzelali wyłącznie Helweci. Najpierw objęli prowadzenie po golu Hakana Yakina. Potem Ludovic Magnin strzelił bramkę samobójczą. Losy meczu rozstrzygnął trzy minuty przed zakończeniem Fabio Celestini, który wszedł na boisku zaledwie 120 sekund wcześniej.

W Hanowerze reprezentacja Niemiec szczęśliwie wygrała 2:1 z Wyspami Owczymi. Honor drużyny Rudi Voellera po raz kolejny uratował urodzony w Opolu Mirosław Klose, który zdobył zwycięskiego gola. Gospodarze już w drugiej minucie objęli prowadzenie po strzale Michaela Ballack z rzutu karnego. Później jednak samobójczego gola do szatni zdobył Arne Friedrich strzałem głową nie do obrony nawet dla Olivera Kahna. Niemcy mieli sporo szczęścia, gdy siedem minut przed końcem spotkania po jedynym z groźnych kontrataków gości piłka trafiła w słupek. Publiczność pożegnała niemieckich piłkarzy sporą porcją gwizdów.

Grupa 4

Węgry - San Marino 3:0 (0:0): Gera (49., 61., 87.)

1. Węgry244-1
2. Łotwa241-0
3. Polska232-1
4. Szwecja221-1
5. San Marino200-5

Grupa 1

Malta - Francja 0:4 (0:2): Henry (25. i 36.), Wiltord (59.), Carriere (84.)

Grupa 2

Norwegia - Bośnia-Hercegowina 2:0 (2:0): Lundekvam (6.), Riise (27.)

Luksemburg - Rumunia 0:7 (0:4): Moldovan (2., 6.), Radoi (25.), Contra (45., 47., 84.), Ghioane (79.)

1. Rumunia3610-1
2. Norwegia275-2
3. Dania244-2
4. Bośnia-Hercegowina200-5
5. Luksemburg200-9

Grupa 3

Czechy - Białoruś 2:0 (2:0): Poborsky (7.), Baros (23.)

Austria - Holandia 0:3 (0:3): Seedorf (16.), Cocu (19.), Makaay (30.)

1. Holandia266-0
2. Czechy264-0
3. Austria364-3
4. Mołdawia200-4
5. Białoruś300-7

Grupa 5

Niemcy - Wyspy Owcze 2:1 (1:1): Ballack (2. karny), Klose (59.) - Friedrich (45. samobójcza)

Islandia - Litwa 3:0 (0:0): Helguson (49.), Gudjohnsen (61. i 73.)

1. Niemcy264-1
2. Szkocja244-2
3. Islandia233-2
4. Litwa332-5
5. Wyspy Owcze313-6

Grupa 6

Grecja - Armenia: 2:0 (1:0): Nikolaidis (2. i 61.)

Grupa 7

Turcja - Liechtenstein 5:0 (3:0): Buruk (7.), Davala (14.), Mansiz (23.), Akin (81. i 90.)

Anglia - Macedonia 2:2 (2:2): Beckham (14.), Gerrard (36.) - Sakiri (11.), Trajanov (25.)

Estonia - Belgia 0:1 (0:1): Sonck (1.)

Bułgaria - Andora 2:1 (1:0): Czilikow (37.), Bałakow (59.) - Lima (81.)

1. Bułgaria396-1
2. Belgia362-2
3. Estonia210-1
4. Chorwacja210-2
5. Andora201-2

Grupa 9

Walia - Włochy 2:1 (1:1): Davies (12.), Bellamy (71.) - Del Piero (32.)

Jugosławia - Finlandia 2:0 (2:0): Kovacevic (55.), Mihajlovic (85. karny)

1. Walia264-1
2. Jugosławia243-1
3. Włochy344-3
4. Finlandia233-2
5. Azerbejdżan200-5

Grupa 10

Irlandia - Szwajcaria 1:2 (0:1): Magnin (77. samobójcza) - Yakin (45.), Celestini (87.)

Rosja - Albania: 4:1 (2:1): Kerżakow (2.), Siemak (41. i 53.), Onopko (51.) - Duro (13.)

1. Szwajcaria377-3
2. Rosja268-3
3. Albania212-5
4. Irlandia203-6
5. Gruzja101-4

Towarzyski mecz w Goeteborgu Szwecja - Portugalia 2:3 (2:1): Pettersson (6.), Allback (24.) - Conceicao (34. karny), Romeu (53.), Rui Costa (88.)