Liga hiszpańska. 5. kolejka: Dwa gole Ronaldo!

Po ponad miesięcznym oczekiwaniu kibice Realu Madryt wreszcie zobaczyli na boisku Brazylijczyka Ronaldo. Król strzelców na ostatnim mundialu wszedł na boisko w 64. minucie i strzelił dwa gole! Pierwszego zdobył niecałą minutę po wejściu na boisko!

Madryt ogarnęło nowe szaleństwo. Na Santiago Bernabeu zadebiutował Ronaldo, tuż po wejściu na boisko strzelając Alaves gola. 75 tysięcy ludzi, którzy domagali się od trenera Vicente Del Bosque szybszego wprowadzenia Brazylijczyka na boisko, zamieniło stadion w wulkan. Nikt nie żałował kilkuset euro, które trzeba było zapłacić za bilet konikom. Ceny skoczyły, gdy Ronaldo pojawił się w składzie na mecz z Alaves. Spekulowano, że nowa gwiazda Realu zadebiutuje w pierwszym składzie, ale Del Bosque postawił na atak Javier Portillo - Guti. Wyczekiwana przez wszystkich chwila nadeszła w 63. minucie. Hałas na trybunach wzmógł się jeszcze bardziej sześćdziesiąt sekund później. Ronaldo przyjął piłkę w polu karnym na pierś po dośrodkowaniu Roberto Carlosa i atomowym uderzeniem pokonał bramkarza Alaves. Czternaście minut później dołożył kolejne trafienie, a mógł zdobyć hat-trick, ale minimalnie chybił w ostatniej akcji meczu.

Przez cały tydzień hiszpańska prasa zajmowała się tylko Brazylijczykiem. Remis Realu z AEK Ateny przeszedł niemalże niezauważony, "Marca" i "As", największe hiszpańskie dzienniki sportowe, prześcigały się w relacjach o treningach Ronaldo. "40 minut w siłowni, pół godziny ćwiczeń szybkościowych i 10 minut z piłką" - to była najważniejsza wiadomość środy w Hiszpanii.

Dziennikarze szybko zauważyli podobieństwo Ronaldo do zrekonstruowanej twarzy farona Tutenchamona. Najzagorzalsi wielbiciele Brazylijczyka twierdzą, że nawet przerwa pomiędzy górnymi jedynkami jest wspólną cechą króla strzelców mundialu i władcy starożytnego Egiptu. I to ma świadczyć o "boskości" piłkarza.

Dobra forma Realu w dotychczasowych meczach ligowych i w Lidze Mistrzów skłaniała wielu ekspertów do powątpiewywania w sens gry Ronaldo w Madrycie. Zastanawiano się też, jak nowy nabytek Realu wkomponuje się w zgrany zespół. Pierwszy mecz udowodnił, że obawy były niepotrzebne. Ronaldo świetnie rozumiał się nie tylko z kolegą z reprezentacji Roberto Carlosem, ale i z innymi zawodnikami - druga bramka padła po szybkiej, kombinacyjnej akcji ze Steve'm MacManamanem.

Mimo wyraźnego zwycięstwa, Real miał sporo problemów z Deportivo Alaves. Tuż przed pojawieniem się Brazylijczyka na boisku Iker Casillas obronił rzut karny wykonywany przez Ivana Alonso. Real prowadził wtedy tylko 2:1.

W meczu na szczycie Valencia uległa Celcie 0:1, po golu brazylijczyka Vagnera w ostatniej minucie. Celta przewodzi tabeli Primera Division wraz z Realem Sociedad San Sebastian. Real, który musi dokończyć przerwany z powodu awarii oświetlenia mecz z Betisem, awansował na czwartą pozycję. Zawiodła Barcelona, która tylko zremisowała u siebie ze słabiutka Osasuną.

Wyniki 5. kolejki:

RECREATIVO - BILBAO 1:2 (0:0): Xisco (88.) - Gurpegui (62.), Tiko (85.).

REAL - ALAVES 5:2 (2:1): Zidane (2.), Figo (31. karny, 71.), Ronaldo (65., 78.) - Magno (36.), Alonso (84.)

MALAGA - ATLETICO 3:1 (1:0): Dely Valdes (43. karny), Sanz (65.), Manu (71.) - Jose Mari (90.)

SOCIEDAD - VALLADOLID 2:1 (0:0): Nihat (65.), Karpin (68.) - Colsa (71.)

BARCELONA - OSASUNA 2:2 (2:2): Motta (38.), Kluivert (45.) - Rivero (2.), Gancedo (45.)

DEPORTIVO - SANTANDER 0:2 (0:1): Guerrero (31., 72.)

RAYO - VILLARREAL 2:2 (1:2): Bolo (41.), Julio Alvarez (56.) - Belletti (21.), Senna (22.)

MALLORCA - ESPANYOL 2:0 (0:0): Lozano (58.), Etoo (87. karny)

VALENCIA - CELTA VIGO 0:1 (0:0): Vagner (90.)

SEVILLA - BETIS 1:1 (0:1): Juanito (69. sam.) - Joaquin (16.)

1. Celta 5 13 10-3

2. Sociedad 5 13 15-9

3. Malaga 5 11 12-8

4. Real 4 10 12-4

5. Valencia 5 10 10-3