Euro 2012. Skandal na Ukrainie? "Kremują żywe psy"

Ukraina prowadzi operację czyszczenia ulic z bezdomnych psów przed Euro 2012. Niektóre są kremowane, mimo że wciąż żyją - pisze "Ukrainska Pravda Zhitya".
Gazeta twierdzi, że ukraińskie władze podjęły specjalne działania, które mają przygotować kraj na przyjazd kibiców z całej Europy. Akcja eksterminacji bezdomnych psów jest szczególnie wzmożona w Kijowie, Lwowie, Charkowie i Doniecku, bo to w tych miastach znajdują się stadiony na Euro 2012.

- W Lisiczańsku znajduje się specjalny sprzęt do kremacji psów - przyznał Władimir Borejko, naczelny kijowskiego Centrum Środowiska i Kultury. Według informacji zebranych przez ukraińskich obrońców praw zwierząt przenośny sprzęt do eksterminacji zakupiony przez rząd jest w użytku od dwóch lat.

"Ukrainska Pravda Zhitya" pisze, że psy i koty, niektóre wciąż żywe, umieszczane są w piecu rozgrzanym do 900 stopni Celsjusza. Pracownicy, którzy zajmują się eksterminacją bezdomnych zwierząt dysponują też bronią do ich uboju.

W internecie pojawiła się petycja, która apeluje do ukraińskiego rządu o zaprzestanie kremacji zwierząt. Do tej pory podpisało się pod nią ponad 300 tysięcy osób.

Prasa donosi też, że w Kijowie od dawna toleruje się zatruwanie zwierząt ogólnodostępnymi lekami, które powodują długą i bolesną śmierć. Kilka miesięcy temu UEFA przekazała Ukrainie 9 tysięcy euro na sterylizację bezdomnych psów. Oficjalnie pieniądze nie zostały jeszcze wykorzystane.

Sekretarz CONCACAF rezygnuje. Przez korupcję w FIFA »