Raport Olimpijski. Rok do igrzysk w Londynie. Szukamy polskich medali

Kibice na nie czekają, sportowcy ich pragną, ministrowie je liczą. W Atenach i Pekinie biało-czerwoni wywalczyli po 10 medali. Ile mogą zdobyć w Londynie?

Tysiące fanów nie może się mylić. Wejdź na Facebook.com/Sportpl ?

Wynik z Aten (2004 r.) skrytykował późniejszy szef PKOl Piotr Nurowski, jego z kolei skrytykowali po Pekinie (2008 r.) dziennikarze. Nowy szef Andrzej Kraśnicki unika zdecydowanych sądów, zresztą nigdy z nich nie słynął. Celem dla niego jest poprawienie wyniku.

Sprawdziliśmy - będzie trudno.

Matematycznego algorytmu nie ma. Szanse oceniliśmy na podstawie wyników z tego i poprzedniego sezonu, ale pomocne były też duże dawki zdrowego rozsądku i intuicji. Pod uwagę wzięliśmy specyfikę konkurencji (w pływaniu nie odpadniesz w bezpośrednim pojedynku z faworytem, a w boksie możesz), klasę i liczbę najgroźniejszych rywali (mistrz Europy na 800 metrów Marcin Lewandowski na igrzyskach musi pokonać Kenijczyków), a także to, o czym często zapominają działacze, czyli że medale MŚ i ME na dwa lata przed igrzyskami nie muszą zwiastować medali w Londynie (szermierka drużynowa).

Braliśmy też pod uwagę kontuzje, skłonność do nich i - z dziennikarskiego doświadczenia - wpływ urazów na wyniki w kolejnym sezonie. Np. mistrzyni świata Anna Rogowska kontuzję dłoni miała cztery lata temu i dwa kolejne sezony były dla niej nieudane. W tym roku też złapała uraz.

Kolejna uwaga - obecność w Klubie Londyn, czyli elitarnej grupie 44 zawodników z największymi dotacjami z Ministerstwa Sportu (od 500 tys. zł) medali też nie gwarantuje. W Klubie są sportowcy niemal bez szans na podium, np. kontuzjowani Sylwester Bednarek i Kamila Chudzik, a poza nim solidni faworyci - Konrad Czerniak czy bokserka Karolina Michalczuk.

Klub Londyn 2012

Piotr Małachowski

28 lat

lekkoatletyka - dysk

Jedyny polski zwycięzca Diamentowej Ligi jest żelaznym kandydatem do medalu w Londynie. Ostatnio miał kłopoty z kolanem - na szczęście ból był przejściowy. Rok temu o tej samej porze Małachowski kontuzjował palec nadający dyskowi rotację i groził, że nie zdobędzie medalu na mistrzostwach Europy w Barcelonie. Ale pokonał wszystkich.

Najgroźniejsi rywale są Europejczykami. Być może walka o złoto - jak w mistrzostwach Europy - toczyć się będzie między Polakiem i Robertem Hartingiem, z którym nie łączy go przyjaźń. Niemiec rzuca teraz dalej i regularniej.

Ale dobrych rywali jest więcej - na przykład mistrz olimpijski z Pekinu Gerd Kanter z Estonii oraz dwukrotny mistrz olimpijski i dwukrotny mistrz świata Virgilius Alekna.

Szansa na medal: 90 proc.

Marcin Dołęga

29 lat

podnoszenie ciężarów

kat. 105 kg

Dziennik "USA Today" w rankingu medalowym uznaje go za polskiego pewniaka do złota. Trzykrotny mistrz świata od dwóch lat nie ma sobie równych w swojej kategorii. Kolejny test, czy przygotowania do igrzysk idą jak należy - na listopadowych MŚ w Paryżu. Na igrzyskach w Pekinie Polak przegrał medal mniejszą wagą ciała - różnica między nim a trzecim zawodnikiem wynosiła 70 gramów.

Szansa na medal: 90 proc.

Tomasz Majewski

30 lat

lekkoatletyka - kula

Mistrz olimpijski nabiera sił po zabiegu w barku. Na zawodach Diamentowej Ligi w Sztokholmie w końcu lipca pchnął 21,60 m, czyli zbliżył się do swojego rekordu Polski (21,95 m). Ale ma potężnego przeciwnika - Christiana Cantwella. Amerykanina stać na próby znacznie powyżej 22 m. Lepsi od Majewskiego są też inni Amerykanie i jak zwykle rewelacyjny na początku sezonu Kanadyjczyk Dylan Armstrong.

Polak z wynikiem ze Sztokholmu jest w rankingach IAAF dopiero siódmy. Ale przed Pekinem Majewski w tych samych rankingach był 11. zawodnikiem na świecie, a rok przed igrzyskami zaledwie 21. z wynikiem 20,43 m. Wtedy nawet nie rozpatrywalibyśmy go jako kandydata do medalu.

Szansa na medal: 80 proc.

Maja Włoszczowska

28 lat

kolarstwo - cross MTB

Naraziła się Ministerstwu Sportu, porzucając na rok przed igrzyskami trenera, z którym odniosła największe sukcesy - Andrzeja Piątka. Umie się skupić na najważniejszym - igrzyskach, mistrzostwach, ale nie wiadomo, jaki wpływ na jej formę będzie mieć rozstanie z trenerem? Już bez niego, ale po miesiącach wspólnych przygotowań, zdobyła tytuł wicemistrzyni Europy, przegrywając z 38-letnią Norweżką Gunn-Ritą Dahle-Flesjaa, mistrzynią olimpijską sprzed siedmiu lat.

Ostatnie starty w PŚ były średnio udane dla srebrnej medalistki z Pekinu: najlepsze miejsce - 6., najgorsze - 18.

Rok wcześniej wygrała zawody PŚ, zdobyła tytuł mistrzyni świata i wicemistrzyni Europy. W tym sezonie mistrzostwa świata w Champery w Szwajcarii zaczną się 29 sierpnia.

Szansa na medal: 75 proc.

Anna Rogowska

30 lat

lekkoatletyka

tyczka

Podczas mityngu "Tyczka na molo" pod mistrzynią świata z Berlina złamała się tyczka i boleśnie zraniła dłoń. Potrzebne było założenie szwów. Przez trzy tygodnie nie trenowała skoków. Wielka forma, którą zwiastowały wyniki z pierwszych zawodów sezonu, jest teraz niepewna. Podobną przerwę po znakomitym starcie w sezonie Anna miała w 2007 r. Kolejne dwa sezony były nieudane.

Szansa na medal: 60 proc.

Adrian Zieliński

22 lata

podnoszenie ciężarów - kat. 85 kg

Z MŚ w Turcji przed rokiem przywiózł złoto. Wiosną nie pojechał na ME do Kazania, traktując tę imprezę jako mało istotną w drodze do Londynu. Na początku lipca zmarł jego wieloletni trener i przyjaciel Ireneusz Chełmowski. Koledzy z kadry mówią, że zawodnik bardzo przeżył psychicznie jego śmierć. W kategorii wagowej Zielińskiego czołówka jest dużo bardziej wyrównana niż u Dołęgi.

Szansa na medal: 60 proc.

Beata Mikołajczyk, Aneta Konieczna

26 lat, 33 lata

kajakarstwo

K2 (500 m)

Dla Koniecznej (wcześniej Pastuszki) Londyn byłby czwartymi igrzyskami. Jak dotąd z każdych przywoziła medal. Mikołajczyk to partnerka z K2 500 m z igrzysk w Pekinie, gdzie zdobyły srebrny medal.

Dzięki nim ówczesny prezes PKOl Piotr Nurowski mógł powiedzieć, że reprezentacja odniosła sukces, bo wyrównała dorobek z Aten - zdobyła dziesięć medali.

W tym roku Polki są w wysokiej formie - wygrały Puchar Świata w Poznaniu, przypłynęły tuż za Niemkami w Duisburgu, zaś za Węgierkami w mistrzostwach Europy 2011 (w węgierskiej dwójce płynęła Katalin Kovacs, 38-krotna medalistka mistrzostw świata, czym wyrównała w zeszłym roku wynik legendarnej Birgit Fischer, i córka jednego z najlepszych węgierskich szlakowych Ferencsa Csipesa - Tamara). Między tymi osadami toczyć się będzie walka o złoto - trofeum, którego Koniecznej brakuje.

Szansa na medal: 60 proc.

Anita Włodarczyk

26 lat

lekkoatletyka - młot

Rok temu wydawało się, że będzie murowaną kandydatką do złota. Aktualna mistrzyni świata straciła jednak dziewięć miesięcy przez kontuzję kręgosłupa. Jeszcze dwa miesiące temu nie było wiadomo, czy w ogóle wystartuje w tym roku w jakiejkolwiek imprezie. Pierwszy po kontuzji rzut na treningu oddała kilka tygodni temu. Na razie lepiej rzuciło w tym roku aż 30 rywalek, a w maju rekord świata Polce odebrała Betty Heidler (79,42 m). Włodarczyk na memoriale Kusocińskiego osiągnęła (69,62 m).

Szansa na medal: 60 proc.

Adam Korol, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński, Konrad Wasilewski

37 lat, 40 lat, 31 lat, 27 lat

wioślarstwo

czwórka podwójna

To już nie dominatorzy. Pojawiły się mocne osady. Młodsze. Suma wieku Chorwatów to 91 lat, Niemców 88, Polaków, mistrzów olimpijskich z Pekinu - 134. Ale - jak mówi szef PZTW Ryszard Stadniuk - w tym sezonie każda osada może wygrać z każdą, ale Polacy nie wygrywają. Zaczęli od piątego miejsca w pierwszych zawodach Pucharu Świata, potem doszła kontuzja szlakowego Adama Korola, któremu wypadł dysk. Na mistrzostwach świata w Bled może stać się i tak, że po raz pierwszy od 2005 roku Polacy nie zdobędą tytułu mistrza świata (w 2010 w ogóle zrezygnowali ze startu), ba, mogą nie zdobyć medalu.

Szansa na medal: 50 proc.

Karolina Graczyk

25 lat

boks (60 kg)

Ma tylko jedną rywalkę właściwie nie do pokonania - to Katie Taylor z Irlandii, trzykrotna mistrzyni świata i sześciokrotna mistrzyni Europy, legenda kobiecego boksu. Szanse Karoliny można będzie w pełni ocenić po mistrzostwach Europy w październiku, a przede wszystkim w czasie majowych mistrzostwach świata w Chinach - tam odbędą się główne kwalifikacje olimpijskie. W światowym rankingu Graczyk jest trzecia, ale w kobiecym boksie będą tylko trzy kategorie i konkurencja będzie się wpychać z niższych i wyższych wag.

Szansa na medal: 50 proc.

Piotr Siemionowski

23 lata

kajakarstwo

K1 200 m

Mistrz Europy i brązowy medalista MŚ w nowej, bardzo widowiskowej konkurencji olimpijskiej - K1 200 m. Od lutego trenuje indywidualnie, bo w kadrze "nie odpowiadała mu atmosfera". Zwycięstwo w Duisburgu i drugie miejsce w Poznaniu (za mistrzem świata i mistrzem Europy 2010 r. Edwardem McKeeverem z Wlk. Brytanii) w regatach Pucharu Świata mówią o tym, że Polak jest jednym z faworytów sierpniowych mistrzostw świata w Szeged, ale do walki na pewno włączą się Węgrzy, wśród nich znakomity sprinter Peter Molnar.

Najgroźniejsi rywale to Europejczycy, ale medale - także na igrzyskach - będą trochę loterią. Dystans jest tak krótki, że rozstrzygają setne części sekundy i bezbłędne od startu do mety ruchy wiosłem.

Szansa na medal: 40 proc.

Grzegorz Sudoł

33 lata

chód, 50 km

Czwarty na MŚ, wicemistrz Europy. Za pieniądze z Klubu Londyn zbudował imponujący sztab. Konsultantem został Robert Korzeniowski, wynajął fizjoterapeutów, lekarza, psychologa i fizjologa. Dzięki komputerowej analizie ruchu odkrył, że jego prawy krok jest minimalnie dłuższy i pracuje teraz nad wydłużeniem lewego (co może dać nawet 2-3 min). - Wszystko ma dopracowane, jest gotowy do największych sukcesów - uważa Korzeniowski. O aktualnej formie Sudoła ciężko coś powiedzieć, bo w tym sezonie na 50 km nie startował. Kwalifikacje na sierpniowe MŚ w Daegu ma w kieszeni dzięki ME. To komfortowa sytuacja, bo mógł skupić się na treningach. Był m.in. na zgrupowaniu w RPA i St. Moritz. Kandydatów do medalu w Londynie będzie kilkunastu. Sudoł przestrzega przed rosnącymi w siłę Chińczykami, mocni tradycyjnie są też Europejczycy z Rosjanami na czele.

Szansa na medal: 35 proc.

Agnieszka Wieszczek

28 lat

zapasy w stylu wolnym

kat. 75 kg

Brązowa medalistka igrzysk w Pekinie udanie wróciła do rywalizacji po urlopie macierzyńskim. W kwietniu wywalczyła trzecie miejsce na mistrzostwach Europy w Dortmundzie. Na tym samym stopniu podium stanęły też w Niemczech w olimpijskich kategoriach Iwona Matkowska (48 kg) i Katarzyna Krawczyk (55 kg), których w Klubie Londyn nie ma. Ważniejszym sprawdzianem będą wrześniowe MŚ w Stambule, gdzie zmierzą się z silnymi Amerykankami, Kanadyjkami, Chinkami, Japonkami i Koreankami. W kategorii 75 kg na zeszłorocznych MŚ w Moskwie w pierwszej dziesiątce było aż pięć zawodniczek spoza Europy.

Szansa na medal: 30 proc.

Paweł Rańda, Miłosz Bernatajtys, Łukasz Siemion, Łukasz Pawłowski

32 lata, 29 lat, 26 lat, 28 lat

wioślarstwo

czwórka podwójna wagi lekkiej bez sternika

Ostatnie miejsce w finale B pierwszych zawodów Pucharu Świata w Monachium, kłopoty z utrzymaniem limitu wagi spowodowały, że srebrni medaliści igrzysk w Pekinie nie mają formy.

Szansa na medal: 30 proc.

Julia Michalska, Magdalena Fularczyk

26 lat, 25 lat

wioślarstwo

dwójka podwójna

W 2010 r. Michalska złamała żebro, Fularczyk zerwała więzadło, a potem miała wypadek samochodowy, ale mimo pecha zdołały wywalczyć srebro ME w Portugalii i brąz MŚ w Nowej Zelandii. W tym sezonie wreszcie są zdrowe i regularnie zajmują czołowe miejsca w PŚ (w czerwcu zwyciężyły w Hamburgu). Z całą światową czołówką zmierzą się na MŚ w słoweńskim Bledzie (28 sierpnia - 4 września).

Szansa na medal : 30 proc.

Paweł Korzeniowski

26 lat

pływanie - 200 m motylkiem

Wciąż jest najlepszym Europejczykiem, ale na MŚ w Szanghaju przegrał ze światową czołówką. Do Michaela Phelpsa stracił ponad 2 s, do brązowego medalu - prawie sekundę. Dziś szans na krążek olimpijski nie ma, w jego zasięgu jest finał. Minister sportu zapowiedział, że Korzeniowski od 1 stycznia straci miejsce w Klubie Polska na rzecz Konrada Czerniaka.

Szansa na medal: 30 proc.

Karolina Naja, Sandra Pawełczak, Magdalena Krukowska (Konieczna/Dzieniszewska)

21 lat, 24 lata, 24 lata

kajakarstwo - K4 500 m

Czwórka z Konieczną wywalczyła brąz na MŚ w Poznaniu w 2010 r. Na pierwszych regatach Pucharu Świata w 2011 płynęła Edyta Dzieniszewska i Polki zajęły czwarte miejsce, ale dwóch najlepszych osad - z Węgier i Niemiec - nie było. W Duisburgu - trzecich regatach tego roku - Polki były trzecie. Tym razem zabrakło tylko Węgierek. Ale właśnie one stanowią siłę nie do pobicia w tej konkurencji. Plus pojawiły się w tym roku niezwykle silne Białorusinki - wygrywają każdy swój start w czwórce, a dodatkowo wygrywają też w dwójce.

Szansa na medal: 20 proc.

Piotr Myszka lub Przemysław Miarczyński

30 lat, 32 lata

żeglarstwo - klasa RS:X

W Londynie będzie miejsce tylko dla jednego Polaka, dlatego Myszka (aktualny mistrz świata) i Miarczyński (wicemistrz) stoczą między sobą walkę o przepustkę na igrzyska. Teoretycznie obaj Polacy mają szansę nawet na olimpijski złoty medal. W praktyce będzie jednak ciężko o podium, bo świat w żeglarstwie spina się właśnie na igrzyska, a nie na MŚ, gdzie często brylują Polacy. Miarczyński, jadąc do Pekinu w 2008 r., też był wicemistrzem świata i na dokładkę mistrzem Europy, ale zajął dopiero 16. lokatę. Podczas pierwszych ważnych w tym sezonie regat na olimpijskim akwenie w Weymouth Polacy oglądali w czerwcu plecy najgroźniejszych rywali - Miarczyński był piąty, Myszka - szósty. O tym, kto pojedzie na igrzyska, zdecydują prawdopodobnie dopiero grudniowe MŚ w Perth w Australii.

Szansa na medal: 20 proc.

Sylwia Gruchała, Karolina Chlewińska, Anna Rybicka, Katarzyna Kryczało

30 lat, 28 lat, 34 lata, 27 lata

szermierka - floret drużynowo

Florecistki wskoczyły do Klubu Londyn, zdobywając niespodziewany srebrny medal na zeszłorocznych MŚ w Paryżu. Mówiło się wtedy o "cudownej odbudowie drużyny", która zawiodła w Pekinie. Im bliżej do kolejnej olimpiady, tym lepiej spisują się jednak rywalki, a o sukcesach Polek cicho. Na lipcowych ME w Sheffield drużyna zajęła szóste miejsce, choć usprawiedliwia ją nieco kontuzja ręki i wynikająca z niej słabsza forma Sylwii Gruchały oraz brak w kadrze kontuzjowanej Karoliny Chlewińskiej. Wicemistrzyni świata Katarzyna Kryczało zupełnie zgubiła formę i na ME w ogóle nie pojechała. Trener Longin Szmit ma jednak kim łatać luki - siódme miejsce na ME zajęła Małgorzata Wojtkowiak.

Szansa na medal: 20 proc.

Danuta Dmowska-Andrzejuk, Magdalena Piekarska, Małgorzata Bereza, Ewa Nelip

29 lat, 25 lat, 27 lat, 22 lata

szermierka - szpada drużynowo

Drużyna ma w składzie gwiazdę - mierzącą 190 cm Magdalenę Piekarską, która jeszcze w czerwcu prowadziła w światowym rankingu szpadzistek (teraz jest trzecia). W ciągu 12 miesięcy awansowała o ponad 30 miejsc, a w 2010 r. była wicemistrzynią Europy. Ale drużyna tak równej formy już nie prezentuje. W 2010 r. Polki sięgnęły po złoto ME i dlatego znalazły się w Klubie Londyn, ale w tym sezonie drużyna trenera Mariusza Kosmana ani razu nie stała na podium PŚ, a na niedawno zakończonych kolejnych ME w Sheffield Polki zajęły dopiero ósme miejsce. Dziś nie są nawet pewne awansu na igrzyska, bo spadły na siódme miejsce w rankingu FIE.

Szansa na medal: 15 proc.

Marcin Lewandowski

24 lata

lekkoatletyka - 800 m

Mistrz Europy, finalista mistrzostw świata, zwycięzca biegu Diamentowej Ligi - ale 24-latek z Polic nie jest w stanie pobić rekordu polski z 2001 r. Pawła Czapiewskiego, ba nie może pokonać bariery 1 min 44 s. A przecież w Londynie czeka go walka z biegaczami z Afryki, dla których bieg poniżej tej granicy nie stanowi większego problemu. Lewandowski, trenując w Kenii, próbuje znaleźć sposób. Nadzieją może być to, że na igrzyskach biega się trzy razy w ciągu tygodnia. Trzeba biegi umieć rozegrać taktycznie, oszczędzać siły, umieć się regenerować, znać się na fizjoterapii. Tu przewaga po stronie Europejczyków, czego dowodzi statystyka - na 11 olimpijskich finałów na 800 m od pierwszego startu Kenijczyków w 1968 r., tylko trzech Afrykanów zdobyło złoto, choć dominują niepodzielnie w najważniejszych mityngach na całym świecie.

Szansa na medal: 10 proc.

Magdalena Kemnitz, Agnieszka Renc

26 lat, 25 lat

wioślarstwo - dwójka podwójna wagi lekkiej

Wicemistrzynie Europy kompletnie zawaliły zeszłoroczne MŚ w Nowej Zelandii, zajmując dopiero czwarte miejsce w finale C. W tym sezonie też nie błyszczą. Do pierwszej konfrontacji z najsilniejszymi osadami świata (m.in. Kanada, Nowa Zelandia i USA) miało dojść na lipcowym PŚ w Lucernie, ale Polki w ogóle nie wystartowały, bo Agnieszka Renc dostała wysokiej gorączki. Wcześniej na PŚ w Hamburgu, gdzie obsada była słabsza, Renc i Kemnitz zajęły piątą lokatę.

Szansa na medal: 10 proc.

Monika Pyrek

31 lat

lekkoatletyka - tyczka

Wicemistrzyni świata brakowało motywacji, rozerwał ją trochę zwycięski udział w show TVN "Taniec z gwiazdami" jesienią 2010 r. Na skoczni wyniki są jednak mniej imponujące niż na parkiecie - tylko w jednym mityngu (z pięciu, w jakich brała udział) osiągnęła 4,50 m, czyli wysokość przeciętną. Pozostałe starty: 4,20 m, 4,30 m, 4,35 m. Będzie musiała ciężko popracować.

Szansa na medal: 5 proc.

Sylwester Bednarek

22 lata

lekkoatletyka - skok wzwyż

Dwa lata temu zdobył sensacyjny brąz na MŚ w Berlinie. Od tego czasu jego kariera zamiast wystrzelić, zupełnie przygasła przez kontuzje. Z bolącą nogą na ME skoczył jeszcze 2,19 m, co starczyło na 10. miejsce. Potem przeszedł dwie operacje kolana, ostatnią - w maju. W tym sezonie już nie wystartuje. Mówi, że wciąż wierzy w wyjazd do Londynu. Jeśli się jednak nie uda, "będą kolejne olimpiady, jestem jeszcze młody".

Szansa na medal: 1 proc.

Kamila Chudzik

25 lat

lekkoatletyka - wielobój

Sensacyjna brązowa medalistka mistrzostw świata w Berlinie 2009 r. doznała kontuzji i straciła cały poprzedni sezon. W tym roku wzięła udział w kilku zawodach halowych, ale znów przyszła kontuzja. Dotąd nie wystartowała na otwartym stadionie.

Szansa na medal: 0 proc.

Poza klubem Londyn

Konrad Czerniak

22 lata

pływanie - 100 m delfinem

Sensacyjny wicemistrz świata, przegrał tylko z Michaelem Phelpsem. Dwa rekordy Polski po drodze, fantastyczna poprawa wyników i ciągle wielkie pole do poprawy. W Londynie popłynie w dwóch konkurencjach i wcale nie wiadomo, w której jest lepszy. Na mistrzostwach w Szanghaju zabrakło mu 0,02 s do finału na 100 m kraulem, co nie znaczy, że gdyby był w nim, byłby ostatni. Jednak za rok powinien wrócić do formy po poważnej kontuzji i operacji kręgosłupa Serb Milorad Czavić (100 m delfinem) - jeden z nielicznych, którzy równorzędnie walczą z legendarnym Amerykaninem w swoich ulubionych konkurencjach.

Szansa na medal: 70 proc.

Karolina Michalczuk

32 lat

boks kobiet

kat. 51 kg

Na igrzyskach boks kobiet będzie debiutował, a w takich dyscyplinach łatwiej o sukces. W Londynie kobiety powalczą w trzech kategoriach, więc właśnie trwa na świecie przegrupowanie - zawodniczki zmieniają kategorie, aby mieć szanse na Londyn. Zrobiły to też Karolina Michalczuk i Lidia Fidura. Obie uczestniczą w indywidualnym programie olimpijskim. Michalczuk i Fidura wygrywają z najlepszymi, Fidura właśnie zdobyła tytuł mistrzyni Unii Europejskiej, wcześniej wygrała turniej im. Feliksa Stamma. Ale też u obu najgroźniejszymi rywalkami są Rosjanki. W światowym rankingu Michalczuk jest czwarta, Fidura - siódma.

Szansa na medal: 50 proc.

Mateusz Kusznierewicz, Dominik Życki

36 lat, 37 lat

żeglarstwo

klasa Star

Na igrzyskach w Pekinie jako mistrzowie świata medal przegrali minimalnie. Zajęli czwarte miejsce. Kusznierewicz to najbardziej doświadczony żeglarz w kadrze - mistrz olimpijski z Atlanty, brązowy medalista z Aten. Konkurencja w ich klasie jest duża, ale Polacy w regatach PŚ cały czas trzymają się blisko podium. Nie ma ich w Klubie Londyn, ale pieniądze mają od związku i sponsorów. Jedyny zgrzyt to na razie niezdrowe emocje związane z walką o miejsce na igrzyskach z drugą parą - Maciej Grabowski, Łukasz Lesiński. Podczas ostatnich zawodów Grabowski zajechał drogę Kusznierewiczowi i obie pary śmiertelnie się na siebie poobrażały.

Szansa na medal: 35 proc.

Szymon Ziółkowski

35 lat

lekkoatletyka, młot

35-letni mistrz olimpijski z Sydney w 2000 roku, zdobył wszystkie medale MŚ: złoto w Edmonton w 2001, srebro w Berlinie dwa lata temu i brąz w Helsinkach w 2005 r.

Ale wciąż jest daleki od wyników sprzed 10 lat. Barierę 80 metrów przekroczył ostatnio na mistrzostwach świata w Osace w 2007 roku. Pocieszające, że Szymon jest mistrzem koncentracji w ważnych momentach. Najdalej w sezonie rzuca właśnie na igrzyskach, mistrzostwach świata czy Europy. To reguła. Jeśli tak, to powiewa optymizmem. W lipcu - na mityngu w Castres we Francji - rzucił 79,02 m, dzięki czemu zaliczył wymagane minimum na mistrzostwa świata. Nie znajdzie się ryzykant, który dziś odmówiłby mu szans na medal w Londynie.

Szansa na medal: 30 proc.

Paweł Wojciechowski, Łukasz Michalski, Przemysław Czerwiński, Mateusz Didenkow

22 lata, 23 lata, 28 lat, 24 lata

Lekkoatletyka - tyczka

Na razie do rekordu Mirosława Chmary (5,90 m) z 1988 roku wciąż im wszystkim brakuje, ale w światowej czołówce są zwłaszcza Michalski (5,80 m w 2010 r.) i Wojciechowski (5,81 m w lipcu). Czerwiński, brązowy medalista, jest wciąż kontuzjowany. Szanse na medal ma minimalne, trudno będzie o minimum. Za to Wojciechowski - to może być piękna melodia przyszłości.

Szansa na medal: 10 proc

Adam Kszczot

22 lata

lekkoatletyka - 800 m

Można o nim powiedzieć to samo, co o mistrzu Europy, dwa lata starszym Marcinie Lewandowskim. Najwyższy czas na sukcesy - lepszy od Lewandowskiego wynik sezonu, dwukrotnie w tym roku go pokonał. Trenuje bardziej konserwatywnie - nie zdecydował się na treningi w Afryce, tak jak jego krajowy rywal. Awans do finału na każdych międzynarodowych zawodach, w których startują najlepsi Afrykanie, byłby olbrzymim sukcesem.

Szansa na medal: 5 proc.

Aleksandra Socha, Tomasz Motyka

29 lat, 30 lat

szermierka

szabla, szpada

Jedyni polscy szermierze, którzy przywieźli indywidualne medale z ostatnich ME w Sheffield. Socha zdobyła srebro, Motyka - brąz. Oboje trenują poza kadrą - Socha w USA u polskiego trenera Edwarda Korfantego, który doprowadził Amerykanki do trzech medali w Pekinie. Motyka jest poza Klubem Londyn i ćwiczy głównie w klubie AZS AWF Wrocław. Nie unika kontrowersji - w blogu pisał, że drużyny florecistek i szablistek lansowane przez związek mają niewielkie szanse na medal. Polki zdobywają medale MŚ i ME w latach nieolimpijskich, gdy światowa czołówka odpuszcza.

Szansa na medal: 15 proc.

Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel

24 lata, 25 lat

siatkówka plażowa

Świetny sezon - dwa miejsca na podium World Tour, trzy półfinały. W Starych Jabłonkach przegrali w finale z mistrzami olimpijskimi dopiero po tie-breaku i są niemal pewni kwalifikacji na igrzyska. Medal w Londynie byłby jednak cudem, bo konkurencja będzie piekielnie ciężka, a doświadczenie Polaków wciąż jest stosunkowo niewielkie.

Szansa na medal: 5 proc.

Medal w drużynie?

Największą szansę mają siatkarze i piłkarze ręczni . W Pekinie oba zespoły przegrały w ćwierćfinałach. Przed trenerami Andreą Anastasim i Bogdanem Wentą są podobne wyzwania. Obaj muszą przebudować drużyny, łącząc doświadczenie z młodością. Piłkarze ręczni o kwalifikację powalczą na styczniowych ME w Serbii. Muszą zająć wysokie miejsce (najlepiej w szóstce), żeby wystąpić potem w jednym z trzech wiosennych turniejów kwalifikacyjnych. Bezpośredni awans na igrzyska daje też zwycięstwo w ME. Siatkarze mają łatwiej, bo działacze załatwili im dzikie karty do PŚ w Japoni, skąd najłatwiej dostać się do Londynu - awans dają trzy pierwsze miejsca. Potem będą jeszcze turnieje kontynentalne, a w maju interkontynentalne - ostatniej szansy.

Szanse na medal: 25 proc. (siatkarze), 15 proc. (piłkarze ręczni), siatkarki (5 proc.)

Sportowe rekordy oglądalności. Nie tylko piłka przyciąga

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.