Massimo Bonini - najlepszy piłkarz w historii San Marino

Najbardziej znany piłkarz z San Marino. Urodzony 13 października 1959 roku. W 1983 roku wybrany przez włoski magazyn "Guerin Sportivo" na najlepszego młodego piłkarza w Europie (plebiscyt ten wygrywali m.in. Butragueno, van Basten, Maldini, Baggio, Ronaldo). Dobry znajomy Zbigniewa Bońka, który wspólnie z nim bronił barw Juventusu Turyn. Razem wywalczyli m.in. Puchar Europy (1985), Superpuchar Europy (1984) i Puchar Interkontynentalny (1985). W "Starej Damie" rozegrał 296 meczów i strzelił sześć goli.

Dzięki udanym występom w Juventusie (debiutował jako niespełna 22-latek) Bonini trafił do reprezentacji młodzieżowej Włoch, a miał także szansę trafić do pierwszej. W drużynie San Marino, która powstała w połowie lat 80., odgrywał czołową rolę - był jej kapitanem, rozgrywającym, a zakończył reprezentacyjną karierę z dorobkiem dwóch goli w 19 spotkaniach. Jako trener pracował z kadrą od stycznia 1996 do września 1998 roku.

W Polsce był m.in. przy okazji meczu eliminacji mistrzostw świata (28 kwietnia 1993 roku), w którym zespół Andrzeja Strejlaua zwyciężył 1:0. Wcześniej grał w barwach Bologny (tam kończył karierę) w meczu nieistniejącego już Pucharu UEFA z Zagłębiem Lubin (Włosi wygrali dwukrotnie 1:0).