Lista rozmówców "Fryzjera"

2078 razy przez półtora roku rozmawiał "Fryzjer" z pierwszoligowym arbitrem Markiem R. Na prokuratorskiej liście billingów szefa piłkarskiej mafii są obserwatorzy, szefowie OZPN, ale także uważani za najlepszych sędziów Grzegorz Gilewski i Jacek Granat!
- Mogłem się z nim kontaktować, gdy prowadziłem mecze Amiki Wronki, gdzie F. był działaczem - mówi "Gazecie" Grzegorz Gilewski, który będzie arbitrem technicznym podczas Euro 2008. Z materiałów prokuratury wynika, że oskarżony o kierowanie piłkarską mafią Ryszard F. "Fryzjer" kontaktował się z sędzią Gilewskim 12 razy, gdy był już persona non grata polskiego futbolu. - To niemożliwe. Nie rozumiem tego. To może jakaś pomyłka. Nie przypominam sobie, abym w ostatnich latach rozmawiał z panem F. - twierdzi Gilewski.

Z Jackiem Granatem, któremu prokuratura naliczyła 77 rozmów z "Fryzjerem", nie udało się nam skontaktować. Przed dwa dni nie odbierał telefonu.

Od 2000 roku Ryszard F. nie pełni żadnej oficjalnej funkcji. Przestał być działaczem Amiki Wronki, a PZPN uznał go za "persona non grata" w naszym futbolu. Stało się to po licznych nieoficjalnych sugestiach, że F. wpływa na sędziów, a sprawę przypieczętowało zdarzenie, do którego doszło w budynku klubowym Górnika Polkowice. Przed jednym z meczów "Fryzjer" przywitał się z sędzią słowami: "Cześć, kurwiorzu".

W aktach śledztwa dotyczącego piłkarskiej afery korupcyjnej jest specjalne zestawienie rozmów telefonicznych prowadzonych przez "Fryzjera" od połowy 2003 do maja 2005 roku. Prokuratorzy wiele miesięcy analizowali billingi z kilkunastu telefonów komórkowych. F. miał kilka numerów swoich, co najmniej osiem było zarejestrowanych na jego konkubinę, poza tym używał telefonów na kartę - przez dwa lata prawie trzysta!

Rekordzistą na liście rozmówców "Fryzjera" jest pierwszoligowy sędzia Marek R., jeden z 17 oskarżonych w procesie Arki Gdynia. Nie przyznaje się do winy. Gdy zapytałem go o 2078 połączeń z F., uśmiechnął się: - Porozmawiamy, jak skończy się proces.

Były prezes Arki Jacek M. zeznał w prokuraturze, że "Fryzjer" dzwonił do niego i równocześnie rozmawiał z arbitrem, który miał prowadzić najbliższy mecz Arki. Dzięki specjalnej opcji w telefonie prezes mógł słyszeć, jak w tym samym czasie "Fryzjer" uzgadnia z arbitrem ustawienie wyniku.

"Fryzjer" był w stałym kontakcie z członkiem zarządu PZPN Witem Ż. oraz Marianem D., oskarżonym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Na liście jego rozmówców jest też czynny obserwator PZPN Edward Heldt (502 rozmowy), a także Jacek Kubiak, który ostatnio został tak zwanym "mentorem" młodych sędziów (543 połączenia tylko w ciągu jednego roku).

"Fryzjer" gada z sędziami...

Marek R. (Piła) - 2078 połączeń
Zbigniew R. (Poznań) - 176
Tomasz P. (Częstochowa) - 127
Marcin N. (Koszalin) - 279
Piotr W. (Kraków) - 277
Adam K. (Poznań) - 275
Piotr S. (Szczecin) - 265
Jarosław Żyro (Bydgoszcz) - 204
Krzysztof Z. (Łódź) - 146
Jacek Granat (Warszawa) - 77
Grzegorz Gilewski (Radom) - 12
Robert Małek (Katowice) - 8

...i z obserwatorami PZPN

Marian D. (Katowice) - 861
Jacek Kubiak (Szczecin) - 543
Edward Heldt (Słupsk) - 502
Wit Ż. (Warszawa) - 344
Krzysztof P. (Poznań) - 301
Henryk Klocek (Gdańsk) - 296
Kazimierz F. (Olsztyn) - 275
Jerzy Goś (Warszawa) - 229