Spotkanie poświęcone historii sportu w Kortowie

Dr Marek Siwicki i mgr Grzegorz Dubielski prezentowali swoją książkę ,,Między stadionem a brzegiem jeziora" w Muzeum Sportu UWM.
- Ta książka opowiada o pięknej historii akademickiego sportu w Olsztynie, ale i tak nie dało się w niej zawrzeć wszystkiego. Takie dyscypliny jak siatkówka czy lekkoatletyka zasługują na osobną pozycję - mówił Marek Siwicki, jeden z autorów książki podczas spotkania w Bibliotece Uniwersyteckiej.

- Nie analizując dogłębnie sportu uprawianego od wielu lat w Kortowie, wielu nawet nie zdaje sobie sprawy, jak w wielu dyscyplinach reprezentanci AZS-u odnosili sukcesy - dodał Grzegorz Dubielski, współautor. - Olsztyn kojarzony jest z siatkówką, lekkoatletyką i sportami wodnymi, a tymczasem miejscowi sportowcy zdobywali medale na zawodach chociażby w narciarstwie klasycznym.

Autorzy przytaczali fragmenty dzieła opisującego 65 lat AZS-u, a wraz ze znakomitymi gośćmi (m.in. Andrzej Grygołowicz, wieloletni trener AZS Olsztyn) przytaczali różne ciekawe anegdoty związane z środowiskiem sportowym Olsztyn oraz znanymi mieszkańcami, którzy ostatecznie nie związali swojej przyszłości z zawodowym sportem. - Tak naprawdę AZS zaczął funkcjonować nie w 1950, a w 1948 roku - mówił Andrzej Grygołowicz. - Wtedy to toruński uniwersytet otworzył tutaj filię.

,,Między stadionem a brzegiem jeziora" to kolejna sportowa pozycja autorstwa doktora Marka Siwickiego. W 2014 roku ten nauczyciel akademicki i dziennikarz (w przeszłości pracował w ,,Gazecie Wyborczej Olsztyn") opisał powojenną historię żeglarstwa na Warmii i Mazurach w latach 1945-1989.