Wiadomo już, kiedy lokomotywa Lecha Poznań zostanie przewieziona na Bułgarską. To już wkrótce

O północy z soboty na niedzielę rozpocznie się transport parowozu Ty51-183, czyli nowego symbolu Lecha Poznań, ze stacji Poznań Górczyn na zbudowany już specjalny peron pod Inea Stadionem przy ul. Bułgarskiej. Będzie to przedostatni etap akcji "Stawiamy Legendę na Stacji Bułgarska".


Do soboty efektowna lokomotywa z 1956 roku trafi na stację Poznań Górczyn z Fabryki Pojazdów Szynowych Hipolita Cegielskiego. To tam potężny ponad stutonowy parowóz został wyprodukowany w 1956 roku i tam też przechodził wielomiesięczną renowację po tym, jak został ściągnięty z Wolsztyna. W sobotni wieczór nowy symbol Kolejorza zostanie przewieziony pod stadion.

Termin nie jest przypadkowy. - W weekend, w nocy ruch na ulicach jest ograniczony. A transport lokomotywy wiąże się z koniecznością demontażu niektórych stałych elementów infrastruktury drogowej, takich jak choćby sygnalizacja świetlna zawieszona nad ulicami czy przewody trakcyjne przeznaczone dla komunikacji miejskiej - tłumaczy Wojciech Terpiłowski, kierownik działu promocji i reklamy Lecha Poznań.

"To niecodzienne wydarzenie chociażby ze względu na gabaryty lokomotywy, która ma 23 m długości, ponad 4,5 m wysokości i waży 130 ton. Parowóz rozpocznie ostatni etap swojej podróży na górczyńskiej bocznicy, by następnie ulicami Ściegiennego, Taczanowskiego i Jugosłowiańską dotrzeć pod INEA Stadion. Przejazd rozpocznie się o północy i potrwa ok. 40 minut" - informuje poznański klub.

- Już sam konwój ogromnych ciągników widłowych z parowozem i tenderem na lawetach będzie widowiskowy. Jednak my zapewnimy mu oprawę, na jaką zasługuje największa lokomotywa wyprodukowana w Polsce. Będzie podświetlona oraz zamontowane zostaną specjalne dymiarki, które imitując pracę historycznego parowozu, wypuszczą dym spod jego kół - opisuje Szymon Grzechulski, przedstawiciel marki Lech Pils, która finansuje całe przedsięwzięcie związane z postawieniem parowozu pod poznańskim stadionem.

Lech Poznań zapowiada, że transport lokomotywy będzie można obejrzeć na żywo w klubowej telewizji. Uroczyste odsłonięcie Ty51-183 będzie miało miejsce w następny weekend, w niedzielę 16 października przed meczem Kolejorza z Wisłą Kraków.