Maria Andrejczyk rozwija się nie tylko sportowo. Właśnie rozpoczęła studia

Maria Andrejczyk, oszczepniczka która w sierpniu zajęła czwarte miejsce podczas konkursu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio, rozpoczęła właśnie naukę na Uniwersytecie w Białymstoku. Studiować będzie filologię angielską.
BIALYSTOK.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS

Zawodniczkę na co dzień reprezentującą barwy Hańczy Suwałki, oficjalnie powitał rektor uczelni prof. Robert Ciborowski, wręczył jej również torbę pełną uniwersyteckich gadżetów.

- Pani Maria, będzie takim naszym ambasadorem. Mam nadzieję, że to będzie dobry przykład na to, że ludzie którzy odnoszą sukcesy w sporcie mogą studiować, a my możemy im w tym jakoś pomagać i przy okazji pogrzać się w blasku sukcesów sportowych - mówił rektor UwB.

Mogły być Stany, wybrała Białystok

Maria Andrejczyk, miał propozycję kontynuowania edukacji z kilkunastu polskich uczelni, ale także z uniwersytetów amerykańskich. Postanowiła jednak pozostać blisko domu.

- Wybrałam Białystok ponieważ jest tu najlepszy uniwersytet w Polsce - mówiła z uśmiechem. - A przede wszystkim dlatego, że jest to Podlasie, a ja na razie nie zamierzam zmieniać barw wojewódzkich. Miałam propozycję ze Stanów. Tam jednak przede wszystkim stawialiby na sport. Pootwierałoby się przede mną wiele nowych drzwi, ale stwierdziłam że to nie będzie dobra opcja. Zostawiłabym tutaj swego trenera i gdybym zmieniła osobę, która opiekuję się mną w treningu, nie wiem czy byłby to dobry bodziec. To wszystko mogłoby gdzieś upaść. Mogłaby zrobić taki regres, że byłoby po karierze sportowej.

Uniwersytet będzie wspierał

Oszczepniczka jest pewna swojego wyboru. Wierzy w to, że uda jej się bez problemu połączyć karierę sportową ze studiami. Także władze uczelni zamierzają jej pomóc choćby przez indywidualną organizację studiów. W niedalekiej przyszłości możliwe również będzie wsparcie finansowe w postaci stypendium.

- Myślimy nad różnymi rzeczami - stwierdza prof. Ciborowski. - Kiedyś takie formy wsparcia były i myślę, że to jest dobry kierunek. Kierunek, który wyznaczyli Amerykanie, że jeśli ktoś eksponuje Uniwersytet, wkłada swoje osiągnięcia w to, żeby uczelnia także na nich skorzystała, to przeznacza się jakieś stypendium dla takiej osoby. Trzeba pamiętać, że my jesteśmy oceniani również, za to jak Uniwersytet jest rozpoznawalny.

Na razie studia, treningi niedługo

Obecnie zawodniczka Hańczy Suwałki odpoczywa po intensywnym sezonie. Koncentruje się na rozpoczętych studiach i na specjalistycznych ćwiczeniach funkcjonalnych, które są formą rehabilitacji, po kontuzji barku której nabawiła się podczas igrzysk.

- W tym momencie trenuję w Białymstoku, ponieważ chce, jak najwięcej być tutaj na uczelni, żeby się wczuć w ten klimat studencki. Treningi w tym momencie nie wymagają zaangażowania mojego trenera. Jest to okres roztrenowania, więc tak naprawdę biegam, pływam, jeżdżę na rowerze - mówi Maria Andrejczyk. - Natomiast pod koniec października zaczynamy pierwszy obóz w Szczyrku i zaczną się wyjazdy. Co trzy tygodnie będę wyjeżdżać na około dziesięć dni, gdzie trener siłą rzeczy już będzie musiał być.

W najbliższym sezonie przed zawodniczką kilka ważnych startów - m.in. mistrzostwa świata w Londynie, ale też, mistrzostwa świata U-23 w Bydgoszczy i mistrzostwa Polski seniorów w Białymstoku oraz Uniwersjada.