Sport.pl

Olsztyn Lakers coraz bliżej awansu do I ligi

Olsztyńscy ,,jeziorowcy" awansowali do półfinałów fazy play-off Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego II. W Olkuszu pokonali Silvers Olkusz 30:16. Lakersi jeszcze nigdy nie zaszli tak daleko.
Olsztyn Lakers nie byli faworytem wyjazdowego meczu z Silvers Olkusz. W drabince fazy play-off zespół z Warmii i Mazur był rozstawiony z numerem piątym, zaś przeciwnicy - z czwartym. Warto przypomnieć, że swoją grupę olsztynianie wygrali ponosząc zaledwie jedną porażkę w sześciu meczach.

- Mecz był pod naszą kontrolą - ocenia Rafał Zapadka, trener Olsztyn Lakers. - Analizowaliśmy ich grę na wideo. Ostatnie treningi układaliśmy pod tego przeciwnika i staraliśmy się przygotować tak, aby w meczu zniwelować ich atuty. Dużą rolę w naszym zespole odgrywa amerykański rozgrywający Jamar Dials. Bardzo dobrze współpracuje z innymi zawodnikami i nie stara się sam wygrywać meczów. Inni zawodnicy rozwijają się przy nim.

Lakersom brakuje już tylko jednego wygranego meczu, aby awansować do I ligi futbolu amerykańskiego w Polsce. Półfinał zostanie rozegrany 15 lub 16 października. Finaliści PLFA II awansują, a stawką w ich pojedynku będzie głównie prestiż. Z kolei przegrani w półfinałach również będą mogli uzyskać awans do I ligi, ale w barażu ze spadkowiczami z I ligi. Przeciwnikiem olsztynian w półfinale będzie Rhinos Wyszków - najwyżej rozstawiona drużyna. W drugiej parze półfinałowej zmierzą się Panthers Wrocław B z Bydgoszcz Archers.

Futbol amerykański to jedna z najmłodszych dyscyplin sportu uprawianych w Polsce. Pierwsza edycja Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego miała miejsce w 2006 roku. Wzięły w niej wówczas udział cztery drużyny. Obecnie w rozgrywkach występuje ponad 70 klubów.

Wyniki ćwierćfinałów PLFA II

Rhinos Wyszków - Green Ducks Radom 35:25

Wolverines Opole - KS Bydgoszcz Archers 7:19

Kraków Tigers - Panthers Wrocław B 6:30

Silvers Olkusz - Olsztyn Lakers 16:30