Debiutanci wzięli podium 10. PZU Biegu Trzech Kopców. "Trasa piękna i męcząca"

Pięć z sześciu medalistów biegu startowało w nim po raz pierwszy. - Trasa strasznie męcząca, ale i piękna - chwaliła Paulina Kaczyńska, druga wśród kobiet.

Na starcie jubileuszowego B3K stanęło prawie 2500 biegaczy. Do mety dotarło 2305 uczestników, w tym 561 kobiet. Pogoda dopisała - jak na 2 października było wręcz upalnie. - W sumie to lepiej niż miałoby padać. Noga mogłaby się poślizgnąć i na pewno byłoby ciężej, a do tego groziłoby kontuzją - stwierdziła trzecia na mecie Aleksandra Brzezińska. - Trasa bardzo urozmaicona, bardzo piękna, ale też bardzo męcząca. To było prawdziwe wyzwanie. Pierwszy raz w życiu taką trasę pokonałam, zajęłam trzecie miejsce, więc radość jest ogromna. Śledzę ciekawsze imprezy i dlatego się skusiłam na Bieg Trzech Kopców. To dobra baza pod bieganie przełajowe. Nie zawiodłam się też organizacją imprezy, tylko można chwalić. Wszystko było dopięte na ostatni guzik.

Debiutantką była także druga na mecie Paulina Kaczyńska. - Ale trasę wymyśliliście. Nie jestem typem zawodniczki crossowej. Trasa wymagająca. By tu przybiec w czołówce, trzeba być naprawdę dobrze przygotowanym. Oglądałam tylko profil trasy. Do 7, może 8 km było OK, ale potem był hardkor - mówiła Kaczyńska.

Wygrała Lilia Fiskowicz, Mołdawianka startująca w barwach Ukrainy. Dla niej to był kolejny start w B3K, ale pierwszy raz wygrała. - Długo prowadziłam. Na podbiegach byłam przed nią - opowiada Kaczyńska. - Jednak gdy na jednym ze zbiegów mi uciekła, już nie dałam rady jej dogonić. To był mój pierwszy start po kontuzji, którą leczyłam trzy miesiące. Nie jest źle, ale jeszcze sporo do poprawienia.

Wśród mężczyzn debiutanci zajęli całe podium. Najszybciej pobiegł Szymon Kulka. 23-letni zawodnik jest m.in. mistrzem Europy juniorów w przełajach. - Bardzo ciężka trasa. Długie podbiegi dawały się we znaki. Właśnie na jednym z nich postanowiłem zaatakować i udało mi się urwać Kenijczykowi. Cieszę się, bo w tym roku w Polsce nie przegrał żadnego biegu aż do dziś - podkreślał Kulka. - Jestem właściwie w okresie roztrenowania i to miał być trening. Był, i to bardzo mocny.

Na mecie koło kopca Piłsudskiego do późnego popołudnia trwał piknik z udziałem zawodników i kibiców. Z okazji jubileuszu biegu był też tort - w kształcie kopca.

Podium:

Mężczyźni: 1. Szymon Kulka 41:03, 2. Adam Nowicki 41:21, 3. Dominic Mailu 43:03

Kobiety: 1. Lilia Fiskowicz 47:12, 2. Paulina Kaczyńska 47:44, 3. Aleksandra Brzezińska 48:06.