Co piąty kibic Lecha Poznań jest kobietą, czyli co wynika z badań Kolejorza

Blisko czterdzieści procent kibiców Lecha Poznań słyszało bluzgi na stadionie, a co szósta spotkała się tam z zachowaniami rasistowskimi - poznański klub opublikował wyniki badań pt. "Twój Kolejorz. Wyraź swoją opinię o Lechu", które przeprowadził pół roku temu.


- Co roku na naszym stadionie pojawia się sto tysięcy nowych kibiców, a liczba naszych sympatyków w Poznaniu, Wielkopolsce, całym kraju, a także na świecie to ponad milion osób. Tak dużej liczbie ludzi zależy na dobru naszego klubu i chcemy w tej ankiecie poznać ich opinie na temat Lecha Poznań i tego, jak kibice widzieliby go w przyszłość - mówił w kwietniu Sebastian Starczewski, dyrektor marketingu w Kolejorzu. Poznański klub wraz ze Stowarzyszeniem Kibiców Lecha Poznań i przy współpracy firmy Sport Analytics opracował przygotował ankietę "Twój Kolejorz. Wyraź swoją opinię o Lechu". Właśnie poznaliśmy wyniki tych badań. Zostały przedstawione w trzydziestostronicowym opracowaniu.

Spora część pytań została przygotowana po to, żeby Lech Poznań poznał lepiej swoich kibiców, ich potrzeby i oczekiwania. Są to dane przydatne marketingowcom klubu. - To dla nas niezwykle cenna wiedza, która pozwoli nam podnieść jakość usług, które dostarczamy kibicom. Niektóre inicjatywy już zostały podjęte, a ich skuteczność będziemy mierzyli przy okazji kolejnej ankiety - zapowiada dyrektor Starczewski.

Przy okazji tej ankiety dowiedzieliśmy się jednak sporo na temat tego, kim jest przeciętny fan Kolejorza, co lubi, co mu przeszkadza, skąd czerpie wiedzę na temat Lecha i jak często bywa na jego meczach. W badaniu wzięło udział 2817 osób, ale uwzględniono głosy blisko 2,4 respondentów (w ankiecie nie mogły brać udziału osoby niepełnoletnie).

Z raportu wynika, że najwięcej kibiców Lech Poznań ma wśród osób w wieku od 25 do 34 lat (36,5 procent), sympatycy Kolejorza w wieku 18-24 to blisko 27 procent, a ci z przedziału 35-44 lat - ponad 22 procent. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn, przy czym tych drugich jest zdecydowanie więcej. Blisko 20 procent kibiców Lecha to panie.

Co zastanawiające, aż 37 procent kibiców przyznało się, do tego, że na stadion "chodzi okazjonalnie", a jeden na dziesięciu ankietowanych zaznaczył, że nigdy nie był na meczu. Na drugim biegunie jest 25 procent kibiców, którzy dopingują Lecha od ponad 25 lat. 38 procent to kibice o stażu od 5 do 14 lat. Jedynie dwa procent ankietowanych zaznaczyło, że są członkami Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań.

Karnet ma kupiony mniej więcej jedna czwarta kibiców, a mniej więcej co siódmy uczestnik ankiety jest regularnie na meczach lechitów. Tym, którzy nie bywają przy Bułgarskiej, najbardziej przeszkadzają ceny biletów (34 procent), a niemal tyle samo ludzi uznało, że wystarczają im transmisje TV. Do przyjścia ludzi na stadion mogłaby skłonić obniżka cen jedzenia i napojów serwowanych na trybunach - taką odpowiedź wskazało 39 procent badanych.

Aż 68 procent kibiców w ogóle nie jeździ na mecze wyjazdowe, a tylko 1,2 procent odpowiedziało, że jest na wszystkich takich pojedynkach w sezonie. 1,7 procent kibicuje Lechowi w co najmniej dziesięciu pojedynkach na obcych stadionach.

Z ankiety wynika, że dla kibiców bardzo ważne jest bezpieczeństwo na Inea Stadionie. 48 procent osób stwierdziła, że nie spotkała się tam z agresywnymi zachowaniami. Za to niemal 38 procent uznało, że słyszała hasła i słowa uznawane ze obraźliwe. 28 procent widziało race rzucane na płytę boiska, 18 procent była świadkiem zachowań rasistowskich, blisko 14 procent widziało bójki, z dyskryminacją orientacji seksualnych spotkało się 8 procent, a z dyskryminacją ze względu na płeć 7 procent.

Dla kibiców podstawowym źródłem informacji jest oficjalna strona internetowa Lecha Poznań oraz jego konto na Facebooku. W dalszej kolejności jest forum kibicowskie, a potem portale internetowe gazet oraz inne strony internetowe. "Rozdrobnienie wyników jest bardzo duże. Największą popularnością wśród respondentów cieszą (wg popularności): sport.pl, weszlo.com, poznan. sport.pl, 90minut.pl, wp.pl, sportowefakty.pl" - czytamy w raporcie.

Zdjęcie Lanki Puma EVOSPEED SL FG 103235 Zdjęcie Lanki Puma EVOSPEED 4.5 TRICKS FG 103592 Zdjęcie Lanki Puma EVOSPEED 5.5 TRICKS FG 103596
Lanki Puma EVOSPEED SL FG 1... Lanki Puma EVOSPEED 4.5 TRI... Lanki Puma EVOSPEED 5.5 TRI...
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info