Włókniarz ma juniorów na medal! Sto metrów przed metą było srebro...

Juniorzy Eko-Dir Włókniarza zdobyli brązowe medale Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski. W finale ulegli ekstraligowcom z Leszna i Rybnika. O podziale medali zadecydował ostatni wiraż ostatniego wyścigu. Liderem częstochowian był Artur Czaja, który zdobył komplet 15 punktów.
Żużlowcom Włókniarza przed rybnickim finałem Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski przypisywano rolę czarnego konia. W składzie częstochowian znajdował się Artur Czaja (jedyny senior w stawce uczestników), startujący na co dzień w ekstraligowej Sparcie Wrocław Damian Dróżdż oraz Hubert Łęgowik, który świetnie spisywał się w Nice Polskiej Lidze Żużlowej. Kibice Włókniarza mieli z Rybnika miłe wspomnienia. W 2000 roku właśnie tam juniorzy Włókniarza sięgnęli po ostatnie młodzieżowe drużynowe mistrzostwo Polski. Tym razem zadanie nie było łatwe, gdyż rywalami częstochowian były trzy zespoły z ekstraligi.

Początek zawodów nie był udany dla biało-zielonych. Najpierw Oskar Polis po rewelacyjnym starcie i rozegraniu pierwszego łuku, na następnym popełnił błąd i spadł z pierwszej na ostatnią pozycję. Później Michał Gruchalski jadąc na trzeciej lokacie zanotował defekt i w konsekwencji po czterech wyścigach "włókniarze" zamykali stawkę.

Druga seria zawodów poprawiła sytuację Włókniarza, a wszystko za sprawą Artura Czai, który wygrał dwa wyścigi zastępując Gruchalskiego i słabo spisującego się Dróżdża. Ponieważ tarnowianie nie wywalczyli w drugiej serii żadnego punktu, Włókniarz awansował na trzecią pozycję zyskując bezpieczną przewagę nad Unią.

Podopieczni Józefa Kafla zdominowali przedostatnią serię zawodów. Co prawda Damian Dróżdż przyjechał ostatni, ale trójka Czaja-Łęgowik-Polis po świetnych wyścigach powiększyła dorobek zespołu o 9 punktów. W ten sposób przed biegami nominowanymi Włókniarz tracił zaledwie dwa punkty do gospodarzy, których tyle samo dzieliło od prowadzącej w klasyfikacji Unii Leszno. Przed "włókniarzami" otworzyła się szansa nawet na mistrzowski tytuł!

Prowadzący drużynę Włókniarza zdecydowali się w ostatniej kolejce maksymalnie wykorzystać Artura Czaję. 22-latek odpłacił się za zaufanie kompletem oczek. W siedemnastym wyścigu stoczył zacięty bój z Bartoszem Smektałą, który na jednym z łuków zanotował uślizg. W ten sposób na trzy biegi przed końcem ROW i Unia Leszno miały po 30 punktów, punkt mniej zgromadzili częstochowianie. W następnej, osiemnastej gonitwie Czaja przez większą część dystansu przegrywał z Dominikiem Kuberą, by na ostatniej prostej pewnym atakiem minąć reprezentanta Unii. Dzięki temu Włókniarz doścignął leszczynian, ale potem już tak dobrze nie było. W 19. wyścigu słabo spisał się Oskar Polis (minął metę ostatni) i o wszystkim miała zadecydować ostatnia gonitwa, w której przez trzy i pół okrążenia stawce przewodził nieoczekiwanie Patryk Rolnicki, za nim jechał Daniel Kaczmarek, a trzecią pozycję dzielnie bronił przed atakami Woryny Łęgowik. Na przeciwległej prostej ostatniego okrążenia Kaczmarek wyprzedził Rolnickiego, co wykorzystał Woryna pokonując ostatni wiraż niezwykle szeroko i tym atakiem wyprzedził zarówno Rolnickiego jak i Łęgowika, który obrał wewnętrzną część toru. Takie rozstrzygnięcie sprawiło, że na drugim stopniu podium stanęli gospodarze.

Brązowy medal jest niewątpliwie sukcesem biało-zielonych. Na słowa uznania zasłużyli na pewno Artur Czaja i mimo dwóch wpadek, Hubert Łęgowik. Wszyscy zapewne nieco więcej oczekiwali od Oskara Polisa, a zdecydowanie więcej od wypożyczonego na MDMP z ekstraligowej Sparty Damiana Dróżdża. Trudno natomiast ocenić występ Michała Gruchalskiego, który najpierw zanotował defekt na punktowanej pozycji, a później ze względu na kłopoty sprzętowe, tylko raz pojawił się na torze.

Warto również wspomnieć, że wszystkie drużyny wykorzystały w pełni regulaminowe kruczki. Ekstraligowcy przystąpili do rywalizacji w trzyosobowych składach, korzystając maksymalnie z liderów zastępujących nieobecnych zawodników. Punkty dla częstochowian zdobywał Artur Czaja, który jest seniorem.

Finał Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski, wyniki:

I. Unia Leszno 38 pkt.

13. Dominik Kubera 10 (d,3,1,1,2,1,2)

14. Bartosz Smektała 13 (3,3,1,3,w,u,3)

15. Daniel Kaczmarek 15 (3,2,3,2,2,3)

16. brak zawodnika

20. brak zawodnika

II. ROW Rybnik 34 pkt.

1. Kacper Woryna 14 (2,2,2,3,1,2,2)

2. Kamil Wieczorek 7 (1,2,0,1,2,1)

3. Robert Chmiel 13 (1,2,3,1,3,2,1)

4. brak zawodnika

17. brak zawodnika

III. Eko-Dir Włókniarz Częstochowa 32 pkt.

5. Oskar Polis 5 (d,1,1,3,0)

6. Hubert Łęgowik 10 (3,1,3,3,0)

7. Michał Gruchalski 0 (d,-,d,-,-)

8. Damian Drózdż 2 (0,-,2,0,-)

18. Artur Czaja 15 (3,3,3,3,3)

IV. Grupa Azoty Start Unia Tarnów 15 pkt.

9. Patryk Rolnicki 7 (1,2,0,2,1,0,1)

10. Kacper Konieczny 2 (1,0,0,0,1,0)

11. Arkadiusz Madej 7 (2,0,0,2,0,1,2)

12. brak zawodnika

19. brak zawodnikaBieg po biegu:

I. Smektała, Woryna, Rolnicki, Polis (d4)

II. Łęgowik, Madej, Chmiel, Kubera (d2)

III. Kaczmarek, Rolnicki, Wieczorek, Dróżdż

IV. Smektała, Woryna, Konieczny, Gruchalski (d3)

V. Kubera, Chmiel, Łęgowik, Rolnicki

VI. Chmiel, Kaczmarek, Polis, Konieczny

VII. Czaja, Wieczorek, Kubera, Madej

VIII. Czaja, Woryna, Smektała, Madej

IX. Woryna, Dróżdż, Kubera, Konieczny

X. Smektała, Rolnicki, Chmiel, Gruchalski (d4)

XI. Kaczmarek, Madej, Polis, Wieczorek

XII. Łęgowik, Kaczmarek, Woryna, Konieczny

XIII. Chmiel, Kubera, Rolnicki, Dróżdż

XIV. Czaja, Kaczmarek, Wieczorek, Madej

XV. Łęgowik, Wieczorek, Konieczny, Smektała (w/u)

XVI. Polis, Woryna, Kubera, Rolnicki

XVII. Czaja, Chmiel, Madej, Smektała (u2)

XVIII. Czaja, Kubera, Wieczorek, Konieczny

XIX. Smektała, Madej, Chmiel, Polis

XX. Kaczmarek, Woryna, Rolnicki, Łęgowik