Co za pech... A potem medal paraolimpijki z Olsztyna

Anna Harkowska (OKS Warmia-Mazury Olsztyn) zajęła drugie miejsce w jeździe indywidualnej na czas w paraoilimpijskiej rywalizacji kolarzy. Wcześniej jednak spadło na nią pasmo nieszczęśliwych zdarzeń i wypadków.

Pierwszy występ Harkowskiej w Rio de Janeiro miał miejsce 8 września. Tego dnia zawodniczka wystartowała w kolarstwie torowym. Wyścig o brązowy medal Polka przegrała jednak z Amerykanką Samanthą Bosco zaledwie o. 0,004 sekundy.

14 września odbyły się zmagania w jeździe indywidualnej na czas kobiet. Harkowska pokonała dystans 20 km w czasie 28,52,79 min., co dało jej drugie miejsce. Najszybsza okazała się Brytyjka Sarah Storey, dla której był to 24. medal igrzysk paraolimpijskich. Storey debiutowała w 1992 roku w Barcelonie jako. pływaczka. Na swoim koncie ma też medale nie tylko w torowej, ale i szosowej odmianie kolarstwa.

Anna Harkowska zdobyła srebrny medal w niesamowitych okolicznościach. Do Rio de Janeiro przyjechała przeziębiona. Chorobę pogłębiła klimatyzacja w wiosce olimpijskiej. Na dodatek na jednym z treningów została ugryziona przez szerszenia. Mimo tych dolegliwości otarła się o medal. Przed drugim startem na igrzyskach pech także nie opuszczał zawodniczki OKS Warmia-Mazury Olsztyn. Dzień przed jazdą indywidualną na czas, Harkowską potrącił samochód. Na szczęście - jak informowała sama zawodniczka - kierowca jechała z prędkością jedynie ok. 50 km na godz. Od tego zdarzenia Polka musiała się jednak zmagać z kontuzją łokcia. Jakby tego było mało, z samochodu polskiej ekipy spadł rower, którym miała wystartować w zawodach. Harkowskiej groziło nawet wycofanie ze startu z powodu awarii sprzętu. Na szczęście rower ostatecznie udało się naprawić.

Dla Harkowskiej był to czwarty medal paraolimpijski i czwarty srebrny. Poprzednie zdobyła cztery lata temu w Londynie.

Przypomnijmy, że w 2002 roku, startująca w triathlonie i maratonie Anna Harkowska przeżyła koszmarny wypadek. Najechał na nią samochód i zmiażdżył jej nogi. Diagnoza lekarska wykazała aż 26 złamań. Harkowska przeszła sześć operacji. Lekarze nie dawali jej żadnych szans na powrót do sportu. Zawodniczce groził wózek inwalidzki.

Srebrny medal Anny Harkowskiej to drugi paraolimpijski krążek, zdobyty w Rio de Janeiro przez reprezentantów warmińsko-mazurskich klubów. Wcześniej drugie miejsce w turnieju pingpongistów zajął Patryk Chojnowski. Zawodnik Dekorglassu Działdowo ma jeszcze szansę zdobyć brązowy medal w rywalizacji drużynowej. Rywalami Polaków będą Francuzi. W żeglarskiej klasie SKUD18 czwartą pozycję po ośmiu wyścigach zajmuje załoga Monika Gibes/Piotr Cichocki z AKS OSW Olsztyn.