Igrzyska Paraolimpijskie w Rio. Srebrny medal w pchnięciu kulą Lucyny Kornobys

Lekkoatletka z Jeleniej Góry, na co dzień zawodniczka Startu Wrocław Lucyna Kornobys zdobyła srebrny medal w pchnięciu kulą w kategorii F-34 na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio. Zawody wygrała Chinka Lijuan Zou.

8 metrów dało jeleniogórzance drugie miejsce w pchnięciu kulą. Bezkonkurencyjna była Chinka Lijuan Zou, która pchnęła kulą na 8,75, ustalając nowy rekord świata. Najniższe miejsce na podium zajęła zawodniczka z Nowej Zelandii Jessica Hamill z odległością 7,54 m.

To już druga zawodniczka z Dolnego Śląska, która zdobyła medal na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio. W poniedziałek brąz w pływaniu na 100 m stylem motylkowym zdobyła wrocławianka Oliwia Jabłońska.

Tym samym dla Polski to już 24 medal zdobyty na paraolimpiadzie w Rio. Biało-czerwoni mają na sowim koncie pięć złotych, 12 srebrnych i siedem brązowych krążków. Reprezentacja Polski zajmuje aktualnie 16. pozycję w klasyfikacji medalowej. Liderem rankingu są Chiny z 172 medalami (75 złotych krążków).

Lucyna Kornobys rzuca oszczepem, dyskiem i pcha kulą. Niedawno zdobyła tytuł mistrzyni Europy w pchnięciu kulą i brązowy medal tej imprezy w rzucie oszczepem. Wcześniej 38-latka sięgała po medale podczas mistrzostw świata oraz Europy. Znana jest z siatkarskich parkietów, gdzie - na siedząco - grywa w reprezentacji kraju. Mieszka w Jeleniej Górze.