Manolo Cadenas kandydatem na trenera reprezentacji Chorwacji

Były szkoleniowiec piłkarzy ręcznych Orlen Wisły Płock jest wśród ośmiu kandydatów do objęcia reprezentacji Chorwacji.
We wtorek dotychczasowy selekcjoner chorwackiej kadry Żeljko Babić zrezygnował z pełnienia tej funkcji. Kto go zastąpi? Jak podaje chorwacki portal Hballtransfers.com na liście kandydatów jest ośmiu trenerów, wśród Hiszpan Manolo Cadenas.

To jedyny szkoleniowiec spoza terenu byłej Jugosławii, który ma szansę poprowadzić reprezentację Chorwacji.

Wśród kandydatów są jeszcze:

-- Lino Cervar, legenda chorwackiej piłki ręcznej, pracował już z kadrą w latach 2002-2010, zdobył z nią m.in. złoto igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata. To on, według chorwackich mediów, ma największe szanse zostać nowym szkoleniowcem Chorwacji.

-- Irfan Smajlagić, 55-letni trener pracował z kadrą w latach 2003-2006 jako asystent Lino Cervara, prowadził również młodzieżową reprezentację Chorwacji.

-- Slavko Goluza, podobnie jak Smajlagić, również pracował z kadrą Chorwacji jako asystent Lino Cervara. Było to w latach 2006-2010. Przez kolejne pięć lat był samodzielnym trenerem kadry, w tym czasie zdobył z nią trzy brązowe medale.

-- Ivano Balić/Petar Metlicić - pierwszy z nich to jeden z najlepszych piłkarzy ręcznych na świecie. Sportową karierę zakończył w 2015 roku. Obecnie pracuje dla Chorwackiej Federacji Piłki Ręcznej jako koordynator grup młodzieżowych. Z kolei Petar Metlicić, podobnie jak Balić, nie ma zbyt dużego doświadczenia jako trener. 39 latek był asystentem trenera Żeljko Babicia.

-- 50-letni Ivica Obrvan to doświadczony trener. Do 2019 roku przedłużył swój kontrakt z francuskim Chambery. Chorwackie media są przekonane, że poradziłby sobie w roli trenera reprezentacji i francuskiego klubu. W poprzednim sezonie, oprócz francuskiej drużyny, prowadził również reprezentację Macedonii.

-- Zvonimir "Noka" Serdarusic jest uważany za jednego z najlepszych trenerów na świecie. Trzy razy był trenerem roku w Bundeslidze. Największe sukcesy osiągał z THW Kiel (m.in. 11 tytułów mistrza Niemiec, triumf w Lidze Mistrzów). Obecnie pracuje w PSG.

-- Veselin Vujović - był jednym z najlepszych piłkarzy ręcznych globu. Prowadził RK Zagrzeb. Obecnie jest trenerem reprezentacji Słowenii, umowę z tamtejszą federacją podpisał do 2018 roku.