Patryk Chojnowski z Mazur wicemistrzem paraolimpiady

Reprezentujący klub Dekorglass Działdowo Patryk Chojnowski zdobył srebrny medal igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro. W finale turnieju tenisa stołowego lepszy od Polaka okazał się Chińczy Yang Ge.

Patryk Chojnowski przystępował do paraolimpijskiego turniej pingpongistów jako jeden z faworytów. Polak bronił złotego medalu zdobytego przed czterema laty w Londynie.

Dwa stracone sety faworyta

W rozgrywkach wystartowało 15. tenisistów. Najpierw rozegrano eliminacje, gdzie zawodników podzielono na pięć trzyosobowych grup. Tenisista Dekorglassu Działdowo rozpoczął zmagania od szybkiej wygranej z Hiszpanem Jorge Cardoną Marquezem. Chojnowski zwyciężył w trzech setach i tylko w drugiej partii (wygranej na przewagi do 13) przeciwnik sprawiał mu problemy.

W drugim meczu rywalem obrońcy tytułu był Ivan Karabec. Czech okazał się być trudniejszym rywalem niż Hiszpan. Pierwszą partię na przewagi (12:10) wygrał Chojnowski. Kolejna - w stosunku 11:4 - także padła łupem Polaka. W trzecim secie Polak wyraźnie zdekoncentrował się, co Karabec wykorzystał wygrywając partię aż do 4. Następny set również zakończył się wynikiem 11:4, ale dla polskiego pingpongisty, który tym samym awansował do ćwierćfinału.

O wejście do strefy medalowej Chojnowski rywalizował z Francuzem Mateo Boheasem. Pierwszego seta 12:10 wygrał reprezentant trójkolorowych, ale w trzech kolejnych lepszy był Polak i awansował do najlepszej czwórki.

Jego przeciwnikiem w spotkaniu o finał był Krisztian Gardos. Chojnowski wyraźnie dominował nad Austriakiem i w trzech krótkich setach odniósł zwycięstwo.

Zwycięski marsz przerwany w finale

O drugi złoty medal paraolimpijski Patryk Chojnowski rywalizował z Chińczykiem Yangiem Ge. Pierwsza partię zdecydowanie wygrał Polak, oddając rywalowi tylko 5 punktów. W drugim secie lepiej zaczął Chińczyk. Tenisista Dekorglassu Działdowo próbował odrabiać straty, jednak ostatecznie przegrał 8:11. Trzecia parta także zakończyła się wynikiem 11:8, ale tym razem lepszy był Chojnowski. Czwarty set był niemalże kopią drugiego. Od początku przewagę uzyskał pingpongista z Azji, którego Polak bezskutecznie próbował dogonić i przegrał 8:11. O losach złotego medalu zdecydować musiał piąty, decydujący set. W nim Yang Ge prowadził już 10:8, jednak następne trzy akcje wygrał Chojnowski i to on był punkt od powtórzenia wyczynu z Londynu. Przy stanie 12:11 to Chińczyk miał piłkę meczową, ale Polak znowu się wybronił. Ostatecznie Yang Ge dopiął swego i wygrał seta 16:14, a cały mecz 3:2.

Dla Patryka Chojnowskiego był to trzeci paraolimpijski krążek w karierze. W Londynie, jak wspomnieliśmy, zdobył złoto w grze pojedynczej oraz srebro w zmaganiach drużynowych.

Odnotujmy, że z zawodników z Warmii i Mazur żeglarską rywalizację rozpoczął w Rio de Janeiro duet Monika Gibes/Piotr Cichocki (AKS OSW Olsztyn). Po dwóch wyścigach załoga zajmuje 6. lokatę. Prowadzą Liesl Tesch i Daniel Fitzgibbon z Australii.