Wspaniały prezent na złote gody Cementu-Gryfu

Chełmski Cement-Gryf obchodzi w tym roku 50-lecia istnienia. Zapaśniczki i zapaśnicy tego klubu uczcili ten jubileusz najlepiej jak potrafili - medalami na mistrzostwach Polski seniorów.

Na starcie rozegranej w Zgierzu imprezy stanęło 218 zawodników i zawodniczek w stylu wolnym i klasycznym. Chełmianie wywalczyli tam osiem medali, w tym dwa z najszlachetniejszego kruszczu. W tej sytuacji medalowa kolekcja chełmskiego klubu liczy już 153 takie trofea. Znakomicie wypadły panie, które już po raz raz ósmy - i to z olbrzymią przewagą - wywalczyły tytuł drużynowego mistrza Polski. Obsada zgierskich zawodów była znakomita, gdyż wystartowali w niej olimpijczycy z Rio de Janeiro z brązową medalistką igrzysk Moniką Michalik na czele. - Oprawa mistrzostw była znakomita, a sceneria w jakiej odbywały się finały wręcz kosmiczna - mówi Jan Godlewski, wieloletni trener kadry narodowej kobiet, który komentował zawody dla TVP Sport. - Dlatego też zawodnicy i zawodniczki, a także prezes klubu Mieczysław Czwaliński mogą się cieszyć, że ich jubileuszowy sukces mogły obejrzeć liczne rzesze sypmatyków sportu w całym kraju.

Z chełmskich zapaśniczek najlepiej wypadły siostry Katarzyna i Karolina Krawczyk. Starsza z nic Katarzyna - olimpijka z Rio w finale kat. 55 kg pokonała swoją klubową koleżankę Ilonę Sobczyńską. Był to już siódmy tytuł mistrzowski wywalczony przez tę zawodniczkę. Z kolei młodsza Karolina startująca w wadze 58 kg też stanęła na najwyższym stopniu mistrzowskiego podium, ale uczyniła to po raz pierwszy w karierze. Bliski złota był także Piotr Główka, lecz w finale kat. 80 kg przegrał z wicemistrzem Europy Edgarem Babayanem (Sobieski Poznań). Ponadto brązowe medale wywalczyli: Anna Król (48 kg), Karolina Wieczerza (58 kg), Weronika Maleszka (69 kg) i Radosław Bierzanowski (59 kg).

Na podium stanęła też Oktawia Skraińska z Sokoła Lublin, która była trzecia w wadze 63 kg.

W klasyfikacji zespołowej w zapasach kobiet Cement-Gryf prowadzony przez trenerów Dariusza Kucharskiego i Igora Lobasa wywalczył 285 pkt. i wyprzedził Slavię Ruda Śląska (170 pkt.) oraz AZS AWF Warszawa (149 pkt.). Natomiast szkolona przez trenera Andrzeja Głąba drużyna męska w punktacji zespołowej stylu klasycznego została sklasyfikowana na piątej pozycji. Wygrał Olimpijczyk Radom.

Wolniacy też powalczyli

Wprawdzie dorobek zapaśników KMKS Krasnystaw nie jest tak imponujący jak ich chełmskich kolegów i koleżanek, ale zdobyli oni cztery medale. Złoto w kategorii (70 kg) wywalczył Mateusz Pisarski, a drugi w tej wadze był jego kolega klubowy Przemysław Swatek. Ponadto brązowe krążki przywieźli: Mateusz Antoniak (61 kg) i Emil Bednarczyk (74 kg).