Rio 2016. Słabe występy Sawrymowicza i Zielińskiego. Miłą niespodziankę sprawiła Ennaoui

Pięciu naszych olimpijczyków startowało w piątek w Rio de Janeiro.

Los Filipa Zaborowskiego na olimpijskiej pływalni podzielił Mateusz Sawrymowicz. 29-latek odpadł w eliminacjach na dystansie 1500 metrów stylem dowolnym.

Szczecinianin chciał zaatakować rekord Polski, a na swoim facebookowym profilu zapowiadał, że jest w stanie popłynąć poniżej 15 minut. Z ambitnych planów nic nie wyszło. 1500 metrów przepłynął w czasie 15.26,33 i zajął dopiero 33. miejsce. O finale mógł zapomnieć.

Sawrymowicz w Rio zmagał się z infekcją zatok i problemami żołądkowymi. Dla niego były to trzecie igrzyska. W Brazylii nasz duet pływaków już zakończył zmagania.

Zieliński poza finałem

Zawiódł Damian Zieliński. 34-latek na lutowych mistrzostwach Świata w Londynie zajął 4. miejsce w sprincie indywidualnym. Był więc jednym z faworytów w tej konkurencji w Rio de Janeiro, ale w Brazylii roczarował. Zmagania zakończył na 1/16 finału.

W eliminacjach było nieźle. Zawodnicy walczyli na dystansie 200 metrów ze startu lotnego. Szczecinianin uzyskał siódmy czas (9,823 sek.) i pewnie wywalczył awans. Potem przyszło mu rywalizować z Niemcem Joachimem Eilersem. Był faworytem, ale to rywal pokonał dystans znacznie szybciej i przeszedł dalej.

Zieliński miał jeszcze szanse w repasażach, którą także zmarnował. We wtorek wystartuje w keirinie.

Ennaoui zaskoczyła

Miłą niespodziankę kibicom z naszego regionu sprawiła Sofia Ennaoui. Zawodniczka ze Szczecina wywalczyła awans do półfinału w biegu na 1500 metrów. Na metę wbiegła trzecia i z bardzo dobrym czasem 4.06,90.

21-latka jest olimpijską debiutantką, ale znakomicie poradziła sobie z tremą i dobrze rozegrała eliminacje. O finał powalczy w niedzielę w nocy.

Skrzypulec coraz lepiej

Na 10. miejscu w klasyfikacji generalnej (po 5 z 10 wyścigów eliminacyjnych) jest żeglarka Agnieszka Skrzypulec, która wraz z Irminą Mrózek-Gliszczyńską pływa w klasie 470. W piątek polska załoga zajęła trzecią pozycję i notuje systematyczny postęp. Gdyby nie czwartkowe problemy z łódką, przez które biało-czerwone musiały odpuścić jeden wyścig, byłoby jeszcze lepiej. Do finału awansuje 10 najlepszych załóg.

Raczej bez szans na awans do finału jest Kacper Ziemiński. Żeglarz SEJK Pogoń Szczecin po 8 próbach jest na 17. miejscu w klasyfikacji generalnej. W piątek był 20. i 12. O niepowodzeniu zadecydował słaby początek zmagań. Strat z pierwszego dnia Ziemiński nie był już w stanie odrobić.

Zaczyna Lisek

W sobotę rywalizację zaczynają kolejni nasi lekkoatleci. Piotr Lisek z OSOT-u Szczecin wystartuje w eliminacjach skoku o tyczce (walczy o medal), a Małgorzata Hołub z Koszalina pobiegnie w eliminacjach biegu na 400 metrów.