Sport.pl

MŚ w Akrobacji Samolotowej: Czekają na poprawę pogody

Aura ponownie zakłóciła harmonogram trwających w Radomiu XII Mistrzostw Świata w akrobacji samolotowej w klasie advanced. Przypomnijmy, że na razie wszyscy uczestniczący w imprezie piloci zaprezentowali się w pierwszej konkurencji - programie znanym.
- Z powodu zbyt dużej wilgotności powietrza (w postaci opadów deszczu) i niskiej podstawy chmur, decyzją Dyrektora Zawodów, loty na dziś [czyli środę 10 sierpnia - wyj. red.] zostały odwołane. Następna odprawa, jutro o godz. 8 - czytamy w komunikacie organizacyjnym mistrzostw.

Problemy pogodowe rozpoczęły się już we wtorek, kiedy zawodnicy rozpoczęli loty w drugiej konkurencji mistrzostw, czyli programie dowolnym. Niestety, mimo że nie padało, było ciepło to na skutek niskiej podstawy chmur, loty zostały zawieszone. Swój drugi program zdążyło zaprezentować 35 pilotów z 55 uczestniczących.

Tymczasem jak już informowaliśmy pierwszy program zawodów najlepiej zaprezentował Wladimir Kotelnikow. Rosyjski pilot, który steruje samolotem Extra 330LC za swój pokaz otrzymał 2732,41 punkty. Drugi był jest reprezentant USA Craig Gifford. Amerykanin (lata samolotem Panzl S-330) dostał od sędziów 2717,98 pkt. Na trzecim miejscu uplasował się pilot z Rumunii - Andrei Mihai Serbu (Extra 330SC), który ma w dorobku 2688,24 pkt.

Najlepszy z Polaków Piotr Szczepański zajmuje 7 miejsce. Z kolei radomianin Robert Kowalik po pierwszej konkurencji jest 29. Z reprezentantów Polski wyżej od radomskiego pilota (zajmuje 24 pozycję) jest jeszcze Adrian Szuman. W klasyfikacji drużynowej prowadzi Rosja, przed USA i Francją. Biało - czerwoni jak na razie sklasyfikowani są na 6 pozycji.

Mistrzostwa potrwają do piątku 12 sierpnia. Uroczystość zamknięcia mistrzostw połączona z ceremonią dekoracji medalistów w klasyfikacjach indywidualnej i drużynowej odbędzie w sobotę 13 sierpnia na fontannach.