Mistrzostwa Świata w Akrobacji Samolotowej. Oto co trzeba wiedzieć o imprezie

Na lotnisku Sadków w Radomiu zameldowali się już wszyscy uczestnicy XII Mistrzostw Świata w Akrobacji Samolotowej w klasie Advanced. W czwartek 4 sierpnia piloci zaliczyli oficjalne treningi, natomiast od piątku pierwsze konkurencje mistrzowskie.
O medale będzie walczyć 70 najlepszych pilotów z 17 krajów, w tym ośmioosobowa reprezentacja Polski. W jej składzie jest radomianin Robert Kowalik. Punktowane konkurencje rozpoczną się w piątek o godz. 9. Tego samego dnia o godz. 19 na Placu Konstytucji odbędzie się uroczysta ceremonia otwarcia mistrzostw. Rywalizacja potrwa do 13 sierpnia. Popisy pilotów będzie można oglądać codziennie od rana aż do zachodu słońca.

Uczestnicy zaprezentują się w czterech konkurencjach. Najpierw specjalne jury oceni program obowiązkowy znany. Piloci mogli się z nim zapoznać jeszcze przed mistrzostwami. Potem zaprezentują program dowolny, przygotowany przez siebie. Dwie kolejne konkurencje to programy obowiązkowe nieznane, z którymi piloci będą mogli się zapoznać na krótko przed startem. Sędziowie będą oceniać figury prezentowane na niebie przez pilotów, precyzję ich wykonania. Najbardziej znane figury to beczki, korkociągi, czy pętle.

Wstęp na każdy dzień zawodów dla miłośników lotnictwa jest bezpłatny. Wejście dla widzów będzie możliwe tylko bramą od strony Małęczyna.