Kapitalny start częstochowskich pilotów w mistrzostwach Polski. Złoto dla Skalika, srebro dla Darochy

Marcin Skalik powiększa kolekcję medali i pucharów. W miniony weekend wspólnie z Jarosławem Sysio zdobył złoto mistrzostw Polski w lataniu rajdowym w kategorii advanced. W klasie unlimited wicemistrzami zostali Janusz Darocha i Zbigniew Chrząszcz.

6. Samolotowe Rajdowych Mistrzostwach Polski rozegrane zostały na lotnisku Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej. Na starcie stanęło 15 załóg reprezentujących 10 aeroklubów. Siedem rywalizowało w kategorii unlimited, osiem w advanced. Pogoda pozwoliła na rozegranie trzech konkurencji. Załoga składająca się z pilota i nawigatora miała za zadanie wykreślić trasę zgodnie z instrukcją oraz odnaleźć znaki w terenie. Sędziowskiej ocenie podlegały takie elementy jak utrzymanie punktualności przelotu, identyfikacja zdjęć punktów zwrotnych, lot po łuku, wypełnianie sprawozdań z konkurencji oraz lądowania precyzyjne.

Po raz kolejny wielką klasę potwierdziła częstochowsko-bielska para Marcin Skalik/Jarosław Sysio, którzy zdominowali rywalizację w swojej klasie i wygrali z jedynie 352 punktami karnymi. Powtórzyli w ten sposób sukces z ubiegłego roku, kiedy zdobyli złote medale w Katowicach-Muchowcu. Druga załoga - Oliwia Stańczykowska/Ryszard Michalski (Łódź) straciła do tegorocznych Mistrzów Polski aż 510 punktów. Na trzeciej pozycji uplasowali się Marek Masalski i Marcin Kwiatosz (Warszawa) z 1454 punktami karnymi. Warto dodać, że tuż za podium znalazła się częstochowsko-piotrkowska załoga Joanna Kremblewska/Sławomir Nowakowski.

W kategorii unlimited różnice punktowe nie były już tak wyraźne. Zwyciężyła krakowska załoga - Marcin i Michał Wieczorkowie (476 pkt.), pokonując wielokrotnych rajdowych mistrzów świata czyli Janusza Darochę i Zbigniewa Chrząszcza (559 pkt.). Brązowe medale powędrowały do toruńsko-krakowskiej pary Bolesław Radomski/Dariusz Lechowski.

Zawody były kwalifikacją pilotów do kadry narodowej na 2017 rok oraz jednym z elementów przygotowań do udziału w 20 Rajdowych Mistrzostwach Świata, które we wrześniu odbędą się w portugalskim Santa Cruz. Samolotowa Reprezentacja Polski będzie broniła na nich mistrzowskiego tytułu. Kolejny sprawdzian dyspozycji polskich pilotów rajdowych przed najważniejszą imprezą w sezonie odbędzie się na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego w połowie sierpnia.