Rio 2016. Żaneta Glanc dołączyła do grona nominowanych olimpijczyków

Ta informacja nadeszła w czwartek - dyskobolka Żaneta Glanc została zakwalifikowana do grona uczestników Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro
Wielkopolscy sportowcy odebrali nominacje od marszałka województwa wielkopolskiego. Ta dla Żanety Glanc była ostatnią, która została ogłoszona w czwartek. Poznańska dyskobolka wystartuje w rzucie dyskiem podobnie jak 28 innych olimpijskich i paraolimpijskich sportowców z regionu.

Największym wydarzeniem jest aż pięć nominacji w zapasach (Iwona Matkowska, Monika Michalik, Agnieszka Wieszczek-Kordus, Radosław Baran, Robert Baran). Wielkopolska nigdy nie liczyła się w zapasach, teraz wystawia najliczniejszą reprezentację.

Patrycja Piechowiak z Budowlanych-Całus Nowy Tomyśl będzie pierwszą sztangistką z Wielkopolski, która pojedzie na igrzyska. Są także bokserzy (Igor Jakubowski z Zagłębia Konin), triatlonistka (Agnieszka Jerzyk z Leszna), szermierki (Bogna Jóźwiak, Hanna Łyczbińska), taekwondzista (Karol Robak), lekkoatleci (Żaneta Glanc, Joanna Fiodorow, Malwina Kopron, Anna Jagaciak-Michalska, Patrycja Wyciszkliewicz, Monika Stefanowicz, Henryk Szost), ale szczególnie liczne grono stanowią przedstawiciele sportów wodnych - kajakarstwa i wioślarstwa.

Marta Walczykiewicz z KTW Kalisz uważana jest za jedną z największych szans Wielkopolski na drugi złoty medal olimpijski w dziejach (po Szymonie Ziółkowskim w rzucie młotem w 2000 r.).

- Jadę do Rio po to, by przeżyć najlepszy bieg w moim życiu - mówiła. - Kieruję się zasadą: dawaj z siebie 100 procent, niczego nie oczekuj, a w odpowiednim czasie 100 procent do ciebie wróci.