Sport.pl

Giba opisał, jak w 2010 roku Brazylijczycy odpuścili mecz. Spytaliśmy trenera i się zaczęło...

Giba był uznawany za najlepszego siatkarza świata. Na polski rynek właśnie trafiła jego autobografia. Porusza niej m.in. temat odpuszczenia meczu podczas mistrzostw świata w 2010 roku. - To Giba zachował się nieuczciwie - denerwował się w środę Bernardo Rezende, trener Brazylii
W pierwszym meczu finału Ligi Światowej jego podopieczni łatwo wygrali 3:0. Ze zwycięstwa cieszą się pewnie tym bardziej, że od lat mają z Włochami na pieńku. W 2010 r. w półfinale mistrzostw świata wygrali 3:1, ale skandal wywołali kilka dni wcześniej. Wtedy regulamin sprzyjał kombinowaniu. Sytuację w opublikowanej niedawno książce "Giba. W punkt. Autobiografia" (wydawnictwo SQN) opisał były kapitan Brazylijczyków.

"Odwiedził mnie kapitan Bułgarów Władimir Nikołow. Rozmawialiśmy szczerze. Obie strony przedstawiły punkt widzenia i powiedziały jasno, co zrobią w trakcie meczu. Karty i strategie zostały wyłożone na stół. Już przed wejściem na parkiet wiedzieliśmy, że Bułgaria zrobi wszystko, by przegrać, nawet nie wystawili rozgrywającego Andreja Żekowa ani libero Teodora Sałparowa. (...) My wyszliśmy z Theo, atakującym jako podstawowym rozgrywającym. Ja i Sidao, którzy graliśmy niewiele, znaleźliśmy się w pierwszym składzie" - wspomina Giba.

Nikt bowiem nie chciał trafić na Kubańczyków, którzy byli w formie. Mecz 3:0 wygrali Bułgarzy i to oni trafili do grupy z Kubą. "Włoscy kibice nas wygwizdali i krzyczeli: »To błazenada! «. (...) Po zejściu z parkietu jako kapitan musiałem porozmawiać z dziennikarzami. Dostrzegłem, że przy kasie ludzie domagali się zwrotu za bilety. To mną wstrząsnęło" - pisze Giba.

Brazylijczycy najpierw pokonali Włochów, a z Kubańczykami zagrali w finale (wygrali 3:0).

O tamten mecz z Bułgarią zapytaliśmy Bernardo Rezende, trenera Brazylii. Nie mógł powstrzymać emocji. - To Giba spotkał się z kapitanem Bułgarów. Zachował się wobec mnie nieuczciwie. Przez lata byłem niesłusznie oskarżany, że kazałem odpuścić mecz. Zresztą ta książka to propaganda. Nie wiem, jak jest tutaj, ale w Brazylii bardzo słabo się sprzedawała - grzmiał trener.

W drugim meczu Polska pokonała po tie breaku Francję 3:2. Turniej w Krakowie potrwa do niedzieli. W czwartek Polska zagra z Serbią, którą wielu uznaje za faworyta imprezy (godz. 20.30) - szykowała formę na ten turniej, bo nie jedzie na Igrzyska Olimpijskie. Wcześniej na parkiet wyjdą Amerykanie i Włosi (godz. 17.30).

Więcej o: