Czy hokej wróci do Wrocławia?

Polski Związek Hokeja na Lodzie i miasto pracują nad reaktywacją dyscypliny w stolicy Dolnego Śląska. - Niewykluczone, że w przyszłości we Wrocławiu odbędzie się duża hokejowa impreza - przekonuje Dawid Chwałka, prezes PZHL.
Polski Związek Hokeja na Lodzie od dwóch lata stara się odbudować hokejowe struktury w większych miastach w kraju. Od kilku tygodni przedstawiciele PZHL odwiedzają różne miejsca w Polsce i namawiają do współpracy w popularyzacji hokeja wśród dzieci i młodzieży. Niedawno odwiedzili Wrocław.

- Chcemy odbudować hokej w wielkich ośrodkach miejskich, takich jak Wrocław, zaczynając od szkolenia dzieci i młodzieży. Jesteśmy zadowoleni z programu pilotażowego, który działał przez ostatni rok we Wrocławiu. To przekonało nas, że projekt Polskiego Związku w partnerstwie z samorządami zmierza w dobrym kierunku - mówi "Wyborczej" Dawid Chwałka, prezes PZHL.

Zdaniem przedstawiciela Polskiego Związku Hokeja na Lodzie pierwsze treningi we Wrocławiu mogą rozpocząć się już w trzecim kwartale 2016 roku.

A jak będzie wyglądał sam program?

Chwałka: - Będziemy musieli przystosować jeden z istniejących już obiektów, tak aby mogły się tam odbywać profesjonalne zajęcia z hokeja. Polski Związek w ramach współpracy z danym samorządem bądź klubem młodzieżowym będzie dofinansowywał lub szkolił, np. kierując trenerów do pracy z najmłodszymi.

I dodaje: - Poczyniliśmy już zresztą pierwsze kroki, aby wdrażać projekt w życie. Jednym z nich była wizyta naszych trenerów na szkoleniach w Kanadzie. Dzięki nim nasza kadra szkoleniowa podnosiła swoje umiejętności. Wedle założeń trenerzy po takich kursach w pierwszej kolejności będą dzielić się swoją wiedzą w miejscach, gdzie hokej jest już bardzo popularny, czyli m.in. w Nowym Targu czy Toruniu. Następnie zostaną skierowani do miast, w których rozpoczynamy hokejową edukację - analizuje Dawid Chwałka.

Jednym z etapów propagowania hokeja w polskich miastach ma być również organizacja wielkich imprez w tej dyscyplinie.

- W rozmowie z prezydentem miasta Polski Związek wyraził gotowość organizacji wielkich imprez również we Wrocławiu. Wstępne zainteresowanie ze strony miasta w przygotowaniu wielkich przedsięwzięć jest i to bardzo cieszy - zdradza prezes PZHL.

Hokej powoli wraca na sportową mapę Wrocławia za sprawą juniorów klubu WTH Wrocław, którzy niedawno reprezentowali miasto m.in. w IV Turnieju "Mistrzowie Białego Orlika" w Mińsku Mazowieckim pod patronatem najlepszego polskiego hokeisty, wieloletniego zawodnika amerykańskiej elitarnej ligi NHL - Mariusza Czerkawskiego.