Mistrzostwa Europy sprawdzianem przed igrzyskami

Maria Andrejczyk (Hańcza Suwałki) nie awansowała w czwartek do finału konkursu rzutu oszczepem. W piątek w eliminacjach rzutu młotem wystartuje Wojciech Nowicki (Podlasie Białystok). W Amsterdamie trwają lekkoatletyczne mistrzostwa Europy.
BIALYSTOK.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS

W Holandii startuje sześcioro przedstawicieli województwa podlaskiego. Jako pierwsza swój występ zaliczyła Klaudia Konopko. Zawodniczka UKS 19 Bojary Białystok rywalizowała w biegu na 200 m, zmagania zakończyła na eliminacjach. Konopko, która debiutowała w tak dużej imprezie seniorskiej, w swym biegu uzyskała czas 23,76 s, co dało jej 20. lokatę. Sprinterka z Białegostoku w Amsterdamie może jeszcze wystartować w sztafecie 4x100 m. W biegach rozstawnych, eliminacje są w sobotę, mogą wziąć udział jeszcze dwie przedstawicielki UKS 19 Bojary Białystok: Katarzyna Sokólska (4x100 m) i Martyna Dąbrowska (4x400 m).

W czwartek w eliminacjach rzutu oszczepem wystartowała z kolei Maria Andrejczyk. Konkurs nie odbywa się na stadionie, lecz w centrum Amsterdamu, na Museum Square. Zawodniczce Hańczy Suwałki, która już wcześniej wypełniła minimum na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janerio, jak też wyrównała rekord Polski (64,08 m), niewiele zabrakło, aby awansować do finału.

Andrejczyk w pierwszej próbie uzyskała wynik 57,93 m, druga nie była mierzona, a w trzeciej był rezultat 55 m. Minimum kwalifikacyjne wynosiło 60 m, lub awans do finału uzyskiwało 12 najlepszych zawodniczek z dwóch grup. Andrejczyk w swej grupie zajęła dziesiątą pozycję, a łącznie została sklasyfikowana na... 13. pozycji. Do awansu zabrakło jej 20 cm.

W piątek w eliminacjach rzutu młotem wystartuje natomiast Wojciech Nowicki (Podlasie Białystok). Brązowy medalista mistrzostw świata start w mistrzostwach Europy traktuje jako sprawdzian przed występem na igrzyskach.

- Nie odpuściliśmy za bardzo treningu, bo najważniejszy jest start na igrzyskach olimpijskich - podkreśla Nowicki. - Start na mistrzostwach Europy jest zbliżony do igrzysk olimpijskich, więc to jest taka forma sprawdzianu i przygotowania m.in. mentalnego. Na pewno będę walczyć, ale co się uda zdobyć, zobaczymy.

Z kolei jego trenerka Malwina Wojtulewicz wybiega już trochę w przyszłość. Podczas odbioru nagrody marszałka województwa podlaskiego dla najlepszego szkoleniowca w 2015 roku (Nowicki otrzymał nagrodę dla najlepszego sportowca) zadeklarowała: - Obiecuję, że postaramy się z Wojtkiem zdobyć medal na igrzyskach. Mam nadzieję, że pozycja będzie co najmniej taka jak na mistrzostwach świata.

W piątek start ma w planach również kolejny z zawodników Podlasia, który ma już kwalifikację na igrzyska, czyli Damian Czykier. Sprinter w ostatnich występach na 110 m przez płotki spisuje się bardzo dobrze, pobił rekord życiowy - 13,35 s.

Z występu w mistrzostwach Europy zrezygnowała natomiast Kamila Lićwinko. Skoczkini wzwyż z Podlasia skupia się bowiem na przygotowaniach do igrzysk.

Więcej informacji na bialystok.sport.pl