Cracovia. Pytania o Ligę Europy

Dla Cracovii to ważny dzień. Dziś okaże się, z kim zagra pierwszy w historii mecz eliminacji do Ligi Europy.

Losowanie pierwszej i drugiej rundy odbędzie się w Nyonie na zachodzie Szwajcarii. Dla klubu i jego kibiców to nowość, dlatego odpowiadamy na ważne pytania.

Gdzie można zobaczyć losowanie?

W internecie. Transmisję na żywo będzie można śledzić na oficjalnej stronie Unii Europejskich Związków Piłkarskich (uefa.com). Losowanie meczów pierwszej rundy rozpoczyna się o godz. 13. Losowanie par drugiej rundy - o 14.30.

Kiedy odbędą się mecze?

Pierwsze, historyczne spotkanie czeka Cracovię 30 czerwca (losowanie wyłoni również gospodarza). Rewanż 7 lipca. Mecze drugiej rundy odbędą się 14 i 21 lipca. Losowanie meczów trzeciej rundy zaplanowano 15 lipca.

Jakich piłkarzy Cracovia będzie mogła wystawić?

Tych, którzy dziś są w kadrze. Tłumaczy Tomasz Siemieniec, kierownik Cracovii: - Termin zgłaszania zawodników do europejskich pucharów mija 20 czerwca. Kadra może liczyć 25 piłkarzy plus wychowankowie. Zgodnie z przepisami są to zawodnicy z rocznika 1995 lub młodsi, którzy po 15. roku życia trenowali w danym klubie min. przez dwa lata. U nas te warunki spełniają Krzysztof Szewczyk i Mateusz Wdowiak. Na liście piłkarzy, których zgłosimy, będzie można potem dokonać już tylko jednej zmiany. Regulamin pozwala na dopisanie np. przed drugą rundą jednego zawodnika. Można nim zastąpić kogoś z już zgłoszonej kadry lub po prostu zostawić wolne miejsce.

To oznacza, że jeśli po 20 czerwca kontrakt z Cracovią podpisze więcej niż jeden piłkarz (okienko transferowe będzie otwarte do końca sierpnia), to nie wszyscy będą mogli grać w el. LE. Wtedy zostają im występy w ekstraklasie.

Na kogo może trafić Cracovia?

W pierwszej rundzie na słabszego od siebie rywala. Przynajmniej w teorii. Dzięki tzw. współczynnikowi UEFA drużyna Jacka Zielińskiego będzie rozstawiona. Wśród potencjalnych przeciwników jest 48 drużyn (patrz: ramka). Wśród nich naturalnie nie ma przedstawicieli najsilniejszych lig Europy.

W grę wchodzi m.in. bliski wyjazd do Myjawy na Słowację, ale też wylot na Gibraltar, Maltę czy Wyspy Owcze. Nie można też wykluczyć, że Cracovia zagra u podnóży Małego Kaukazu w Azerbejdżanie, kilka kilometrów od koła podbiegunowego, albo przy granicy Kazachstanu z Uzbekistanem.

Na kogo chciałaby trafić Cracovia?

W klubie nikt wprost nazwy wymarzonego rywala nie podaje. Piłkarze grzecznie przekonują, że chcieliby po prostu pokazać się z jak najlepszej strony. Ale działacze liczą, że unikną dalekiego wyjazdu. Prezes Janusz Filipiak w rozmowie z "Wyborczą" tłumaczył, że nie chodzi nawet o oszczędność. - Wszyscy żartują o wyjazdach do Kazachstanu albo Armenii. (...) W Kazachstanie jest ropa, mają dużo pieniędzy i inwestują w rozwój piłki. Więc poziom wcale nie jest taki zły, jak niektórym się wydaje. Najlepiej byłoby trafić na drużyny z regionu. Słowacja, Węgry. Skandynawia też mogłaby być - powiedział.

Daleki wyjazd to też więcej problemów organizacyjnych. - Załatwienie noclegów i transportu to oczywiście nic trudnego, ale najwięcej pracy może być z wizami. Wymagają ich m.in. takie kraje jak Islandia czy Wyspy Owcze - wyjaśnia Siemieniec.

Ile można zarobić?

Niewiele. Przynajmniej na początku. - W eliminacjach pieniędzy wystarczy na pokrycie kosztów przejazdu. A zarabia się dopiero w fazie grupowej - mówił Filipiak.

Być może jednak pieniędzy z eliminacji wystarczy na coś więcej. Za pokonanie pierwszego rywala UEFA płaci 200 tys. euro i niewiele więcej za awanse do kolejnych rund (kolejno: 210, 220 i 230 tys. euro).

W fazie grupowej pieniądze są rzeczywiście większe. Za udział Cracovia dostałaby 2,4 mln euro. Za wygraną - 360 tys. euro. Za pierwsze miejsce w grupie - 500 tys. euro.

Zwycięzca Ligi Europy otrzymuje 6,5 mln euro.

Co Cracovię może czekać w kolejnych rundach?

Poziom trudności, co oczywiste, będzie rosnąć. Co gorsze, Cracovia na kolejnych etapach eliminacji nie będzie rozstawiona, a to znaczy, że może trafiać na teoretycznie silniejszych rywali. O ile na początek uniknie meczów z m.in. z Maccabi Tel Awiw czy Omonią Nikozja, to już w drugiej może trafić na znanego rywala - np. Partizana Belgrad albo Austrię Wiedeń.

By awansować do fazy grupowej, trzeba jednak wygrać aż cztery mecze. Kłopot w tym, że od trzeciej rundy eliminacje zaczynają drużyny z najsilniejszych lig. Można trafić np. na West Ham United albo Herthę Berlin.

Lista potencjalnych rywali Cracovii w I rundzie*

Ordabasy Szymkent (Kazachstan), CS Fola Esch (Luksemburg), Cliftonville FC (Irlandia Płn.), Rudar Pljevlja (Czarnogóra), HB Torshavn (Wyspy Owcze), Czichura Saczchere (Gruzja), ND Gorica (Słowenia), Szirak Giumri (Armenia), FK Buducnost Podgorica (Czarnogóra), Kapaz Gandża (Azerbejdżan), Birkirkara FC (Malta), Skhendija Tetowo (Macedonia), Vikingur Gota (Wyspy Owcze), Slavia Sofia (Bułgaria), MTK Budapeszt (Węgry), Hibernians FC (Malta), Spartak Myjava (Słowacja), SK Tirana (Albania) Suduva Marijampole (Litwa), AS La Jeunesse d'Esch (Luksemburg), Rovaniemen Palloseura (Finlandia), FK Jelgava (Łotwa), Teuta Durres (Albania), Zaria Balti (Mołdawia), Valur Reykiawik (Islandia), IFK Mariehamn (Finlandia), Lusitanos (Andora), Atlantas Kłajpeda (Litwa), Samtredia (Gruzja), Spartaks Jurmala (Łotwa), Banatas Erewan (Armenia), NSI Runavik (Wyspy Owcze), Sloboda Tuzla (Bośnia i Hercegowina), FK Trakai (Litwa), Radnik Bijeljina (Bośnia i Hercegowina), Glenavon FC (Irlandia Płn.), Cork City (Irlandia), SP La Fiorita (San Marino), FK Sileks (Macedonia), Bala Town (Walia), UE Santa Coloma (Andora), FK Bokelj Kotor (Czarnogóra), FC Balzan (Malta), FC Infonet Tallinn (Estonia), SS Folgore (San Marino), Landudno FC (Walia), Collage Europa FC (Gibraltar), Connah's Quay Nomads (Walia)

*drużyny uszeregowane od teoretycznie najsilniejszego do teoretycznie najsłabszego (wg wskaźnika UEFA)

Więcej o:
Copyright © Agora SA