Klinika Rehasport zajmująca się Lechem Poznań będzie leczyła za darmo. Dla Papui-Nowej Gwinei

Pacjenci, którzy zgłoszą się w poniedziałek do kliniki Rehasport, będą się mogli zbadać za darmo. To akcja dostarczenia mikroskopów do walki z gruźlicą na Papui-Nowej Gwinei
Rehasport organizuje Białą Sobotę - 25 czerwca będzie darmowo badała pacjentów, którzy na te badania zapiszą się w najbliższy poniedziałek. Klinika zajmująca się Lechem Poznań ma miejsca na ok. 240 konsultacji lekarskich, ok. 130 instruktarzy rehabilitacyjnych, 24 badania USG oraz w zależności od potrzeb - dodatkowe badania RTG. Pacjentów będą przyjmować m.in. dr hab. Przemysław Lubiatowski, dr hab. Tomasz Piontek, dr Witold Dudziński, lek. Andrzej Pyda, lek. Jakub Naczk, lek. Magdalena Posadzy, lek. Joanna Wałecka, lek. Jakub Stefaniak, lek. Tomasz Zemlak oraz zespół fizjoterapeutów.

Badania są darmowe, a klinika prosi o dobrowolne datki od tych, którzy będą czuli potrzebę je złożyć. Można je składać na nr konta

Fundacja Rehasport Clinic ul. Górecka 30 60-201 Poznań

Nr konta: 16 2490 0005 0000 4600 7734 3185 Z dopiskiem: dla Papui

Pieniądze pozyskane z dobrowolnych przelewów zostaną przeznaczone na zakup mikroskopów, które pozwolą leczyć gruźlicę w Papui-Nowej Gwinei. Gruźlica jest w tym biednym kraju jedną z pięciu głównych przyczyn śmiertelności.

W tym kraju w 2006 roku kilka tygodni spędził dr hab. Tomasz Piontek, ortopeda z Rehasport. - Pomagałem wówczas w leczeniu pacjentów i jednocześnie przekonałem się, jak trudno jest tam uzyskać odpowiednią pomoc. Nie mówię tutaj tylko o brakach w wyposażeniu szpitali i stosunkowo niewielkim personelu medycznym, ale także braku dróg w znacznej części kraju - wspomina dr hab. Tomasz Piontek. To właśnie wtedy poznał ojca Józefa Roszyńskiego, który dziś jest biskupem i ordynariuszem Diecezji Wewak na Papui-Nowej Gwinei oraz Jerzego Kuźmę - misjonarza, a także chirurga oraz profesora na Divine Word University w Madangu, a także księdza Jana Jaworskiego, ordynatora i wówczas jedynego ortopedę w szpitalu w Kundiawie. - Pewnie to sobie trudno w Polsce wyobrazić, skoro w naszym kraju jeden lekarz przypada średnio na 1-2 tys. osób, a w Papui jest jeden na 130 tysięcy! - mówi Jerzy Kuźma. - - W samej prowincji Madang w 2010 roku mieliśmy 1000 zachorowań na gruźlicę, a w ostatnim roku już 1600. Dotyczy to nie tylko gruźlicy płucnej, ale także kostno-stawowej.

Zapisywać się można od poniedziałku godz. 13 pod nr telefonu 61 833 8989.