Mistrzostwa Polski rozpoczęte w rytmie samby. Sawrymowicz z kwalifikacją [ZDJĘCIA]

W piątek w szczecińskiej Floating Arenie rozpoczęły się pływackie mistrzostwa Polski.
W zmaganiach bierze udział przeszło 700 zawodników, a ci najlepsi walczą o kwalifikacje na zbliżające się igrzyska olimpijskie. Nie przez przypadek ceremonię otwarcia uświetnił więc najlepszy w Polsce zespół tańczący sambę.

- Mam nadzieję, że kilku zawodnikom będzie dane poczuć taki brazylijski klimat na żywo w Rio de Janeiro - zaczął dyrektor do spraw sportu Urzędu Miasta Piotr Dykiert. - Cieszę się, że mogę powitać wszystkich w Szczecinie już po raz drugi z rzędu. Ten sport jest w naszym mieście bardzo popularny i widać to po frekwencji.

Słowa Dykierta miały pokrycie w rzeczywistości, ponieważ trybuny Floating Areny były bardzo szczelnie wypełnione, a kibice siadali nawet na schodach.

W piątek odbyły się pierwsze finały. Najpierw najwięcej emocji wzbudził wyścig mężczyzn na 50 metrów stylem dowolnym. Zgodnie z przewidywaniami wygrał go najlepszy polski sprinter Konrad Czerniak (21,96), ale drugie miejsce jest sporą sensacją. Ex aequo z Filipem Wypychem zajął je 21-letni Paweł Juraszek (22,13). Zawiódł natomiast doświadczony Paweł Korzeniowski.

- To chyba pierwsza sytuacja w historii mistrzostw Polskich, że aż trójka zawodników wypełnia minimum olimpijskie - zachwycał się prowadzący zawody spiker.

Są też dobre informacje ze szczecińskiego obozu. Po godzinie 19 Mateusz Sawrymowicz zwyciężył w wyścigu na 1500 metrów stylem dowolnym (15:08,54), uzyskując czas o ponad 6 sekund lepszy niż wynosi minimum do Rio. To miła niespodzianka. Do Brazylii nie pojedzie natomiast trzeci Paweł Furtak.

W sobotę serca znowu mocniej zabiją lokalnym kibicom. Zmagania na Floating Arenie rozpocznie największa gwiazda miejscowego klubu MKP - Filip Zaborowski. 22-latek to jedna ze szczecińskich nadziei na olimpijski medal. Aby pojechać do Brazylii musi jednak zająć przynajmniej drugie miejsce na dystansie 400 metrów stylem dowolnym (niedziela). W sobotę zaprezentuje się w wyścigu na 200 metrów.

Rozpoczęcie finałów około godziny 17, wstęp jest darmowy.