Wisła Płock zagra towarzysko z "Liliami" Darmstadt?

W tym samym dniu, kiedy piłkarze Wisły świętowali awans do ekstraklasy, Płock gościł delegację z miasta partnerskiego Darmstadt. - Zaproponowaliśmy, by przed startem ekstraklasy zagrać w Płocku sparing z drużyną Bundesligi "Liliami" z Darmstadt. Pomysł się spodobał - mówi prezydent Andrzej Nowakowski.
Tegoroczny sezon dla piłkarzy Wisły teoretycznie się zakończył po okazałym zwycięstwie z bydgoskim Zawiszą (5:0). Bo cel, awans do ekstraklasy, już osiągnęli. - Gratuluję zawodnikom, trenerowi, bo to ich zasługa. A także zarządowi Wisły, pracownikom klubu, którzy nie tylko w tym sezonie, ale przez ostatnie dwa-trzy lata ciężko pracowali na ten sukces - dodaje prezydent. - Wielkie podziękowania dla kibiców, którzy świętowali awans na stadionie. Dla tych, którzy wierzyli, że ciężką i spokojną pracą można wrócić do ekstraklasy. Że można zbudować drużynę, która nie tylko będzie się bić o awans, ale jest w stanie go wywalczyć, co nie było łatwe.

Radość w płockim obozie trwała kilka dni. Ale piłkarze mają jeszcze do rozegrania dwa mecze: w niedzielę na własnym stadionie nafciarze zmierzą się z Wigrami Suwałki (godz. 15), a 5 czerwca w Katowicach z GKS-em. Mecze to szansa dla zawodników z szerokiej kadry, którzy mało grali w tym sezonie. Wszystko to w kontekście przygotowań do ekstraklasy.

W środę komisja ds. licencji klubowych PZPN podjęła decyzję o przyznaniu Wiśle Płock licencji na rozgrywki ekstraklasy na sezon 2016/17 z nadzorem infrastrukturalnym oraz finansowym. "Nadzór Infrastrukturalny nałożono w celu dostosowania obiektu do wymogów transmisji telewizyjnych (...). Nadzór finansowy nałożono w związku z awansem klubu do wyższej klasy rozgrywkowej, co wiąże się z koniecznością monitorowania złożonej prognozy finansowej w celu uniknięcia znaczących odchyleń przychodów i kosztów" - czytamy w komunikacie.

Jak bumerang wraca pytanie o nowy stadion. - Tę sprawę mamy ustaloną - podkreśla Andrzej Nowakowski. - W tym roku jest koncepcja, w przyszłym roku powstanie projekt, a w 2018 roku zaczniemy przebudowę stadionu. Niestety, ze względów budżetowych będziemy to robić stopniowo. Chyba że znajdzie się sponsor, który się do tego dołoży. Trzeba pamiętać, że miasto ma wiele innych ważnych inwestycji, na które są do wykorzystania pieniądze unijne. Są one priorytetowe.

Co z finansowaniem Wisły? Czy w tym przypadku można liczyć na koncern? - My już dawno powiedzieliśmy, że jesteśmy otwarci na propozycję współpracy - zaznacza prezydent. - Koncern miał szansę powiedzieć: "wchodzimy", kiedy jeszcze nie było wiadomo, czy ta ekstraklasa w ogóle będzie. Jeśli czekał na taką informację, to właśnie ją usłyszał.

Co jeśli koncern powie: "nie": - Wisła ma jednego poważnego sponsora, którym są mieszkańcy miasta - odpowiada Nowakowski. - Zarówno zarząd, jak i ja mamy przed sobą kilka bardzo gorących tygodni, będziemy rozmawiać ze sponsorami. Czy to będzie Orlen, do którego jeszcze raz zwrócimy się z takim pytaniem, czy być może jakiś inny podmiot, który chciałby wejść na koszulki ekstraklasowego zespołu, to się okaże. Trzeba poczekać kilka tygodni.

W tym samym dniu, kiedy Wisła świętowała awans do ekstraklasy po meczu z Zawiszą, Płock gościł delegację z Darmstadt.

- Złożyliśmy propozycję, by przed pierwszym meczem Wisły w ekstraklasie zagrać sparing z drużyną Bundesligi "Liliami" z Darmstadt - wyjawił prezydent Andrzej Nowakowski. - Przedstawiciele z Niemiec byli bardzo zainteresowani tą ideą. Być może dojdzie do takiego meczu, musimy jeszcze zgrać terminy zarówno jednego, jak i drugiego klubu.