Na stadionie w Płocku zapłonął znicz olimpijski

W czwartek na stadionie miejskim odbyła się ceremonia otwarcia Płockiej Olimpiady Młodzieży. Oprócz młodych zawodników wzięli w niej udział znani sportowcy, którzy przeżywali otwarcie igrzysk olimpijskich w Monachium, Seulu, Barcelonie, Pekinie i Atenach.
W tym gronie znaleźli się: Elżbieta Jankowska - jedyna płocka olimpijka, uczestniczka igrzysk w Seulu, Jerzy Kraska (złoty medalista igrzysk w Monachium), Michał Cieślak (brązowy medalista igrzysk w Barcelonie), Sławomir Maciejewski (finalista igrzysk w Monachium) oraz wioślarze Piotr Buchalski (olimpijczyk z Aten) i Bogdan Zalewski (olimpijczyk z Aten i Pekinu).

Ten ostatni dostąpił zaszczytu zapalenia znicza Płockiej Olimpiady Młodzieży (na zdjęciu). Impreza, która ma promować sport wśród młodzieży szkolnej, jest tym bardziej szczególna, bo odbywa się w roku olimpijskim i w jubileusz 120-lecia nowożytnych igrzysk olimpijskich.

Do współzawodnictwa sportowego w 10 dyscyplinach sportu zgłosiły się 42 płockie szkoły, w tym 16 podstawowych, 12 gimnazjalnych i 14 ponadgimnazjalnych. Łącznie w Płockiej Olimpiadzie Młodzieży rozgrywanej od marca wzięło udział w sumie 1,5 tys. zawodniczek i zawodników. Ok. 400 młodych sportowców będzie rywalizować jeszcze do soboty w trzech dyscyplinach: lekkoatletyce, piłce nożnej i ergowiosłach.