Ośmiu płockich wioślarzy w kadrze Polski na międzynarodowe regaty

To rezultat dobrych występów na wioślarskich regatach, które odbyły na poznańskiej Malcie. Po raz pierwszy w tym roku były one rozgrywane na klasycznym dystansie. Trenerami płockich osad są: Jerzy Podsędek, Krzysztof Kaliński i Jacek Karolak.
W Centralnych Kontrolnych Regatach Seniorów i Juniorów, bo tak nazywała się ta impreza, startowała cała wioślarska Polska z wyjątkiem elity, która wywalczyła awans olimpijski. Mają na uwadze najważniejszy tegoroczny start w Rio de Janeiro, była zwolniona z udziału w tych regatach - opowiada Jacek Karolak, prezes Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego.

Sezon wiosłowania na wodzie, dzięki łaskawej w tym roku pogodzie, trwa w Płocku już od początku marca. - Przez pierwsze tygodnie zawodnicy skupiają się głównie na doskonaleniu techniki - dodaje prezes Karolak. - Poza treningiem na Wiśle, zawodnicy uczestniczyli w zgrupowaniach kadr narodowych, juniorów i młodzieżowej w Centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu. Bezpośrednio przed poznańskimi regatami zawodnicy PTW i SMS-u uczestniczyli w dwóch zgrupowaniach w Półwiosku Starym koło Konina, podczas których przygotowywali się do ważnego startu w warunkach wody stojącej.

W miniony weekend wychowankowie Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego i Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy płockiej Siedemdziesiątce rywalizowali w Poznaniu. Startując na jedynkach i dwójkach bez sternika walczyli o miejsca w reprezentacjach Polski juniorów i młodzieżowej (do lat 23) na regaty międzynarodowe.

- Wśród seniorów najlepiej z płockich osad wypadła dwójka Łukasz Krajewski i Adrian Pawłowski - podkreśla prezes Karolak. - W trzech finałach, dwukrotnie była druga i raz trzecia. Zdecydowanie wygrała rywalizację młodzieżową potwierdzając tym samym dominację z regat jesiennych.

Płocczanie zapewnili miejsce w kadrze młodzieżowej na sprawdziany międzynarodowe i już w najbliższy weekend wystartują w polskiej ósemce na regatach w belgijskim Gent.

Bardzo dobrze zaprezentowali się również płoccy juniorzy. Dwójka Bartłomiej Donarski i Jakub Aleksandrowicz (SMS) w każdym z trzech finałowych wyścigów stawała na innym stopniu podium. Michał Sobiecki i Mateusz Cywiński dwukrotnie byli na trzecim i raz na szóstym miejscu.

- Obie osady plus sternik Henryk de Weerd zostały powołane do reprezentacji juniorów na regaty międzynarodowe w Monachium. Będzie to najważniejszy w tym roku sprawdzian przed mistrzostwami Europy i świata - zaznacza prezes Jacek Karolak.

Jan Domeradzki, najlepszy płocki skifista, w rywalizacji juniorów młodszych dwa razy był drugi i raz trzeci, czym zapewnił sobie miejsce w kadrze na Regaty Nadziei Olimpijskich w czeskim Brnie.

Wyjazd na zawody do Poznania był możliwy dzięki wsparciu Urzędu Miasta Płocka oraz PKN Orlen.