W Radomiu powołano Akademię Siatkarskich Ośrodków Szkolnych

W hali V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta w Radomiu odbyła się ważna uroczystość dla rozwoju w naszym mieście piłki siatkowej.
Przedstawiciele władz Radomia z prezydentem miasta Radosławem Witkowskim na czele, Polskiego Związku Piłki Siatkowej, dyrektorzy szkół oraz klubu Czarni Radom podpisali akt inauguracyjny, rozpoczynający działalność Akademii Siatkarskich Ośrodków Szkolnych.

- "My niżej podpisani, uczestnicy, organizatorzy i patroni siatkówki młodzieżowej, inaugurujemy w dniu 21 kwietnia 2016 roku działalność Akademii Siatkówki S.O.S w V Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta w Radomiu. Naszym celem są wspólne działania prowadzone w ramach programu szkolenia dzieci i młodzieży w minisiatkówce i siatkówce, a ich efektem ma być zwiększenie aktywności fizycznej młodzieży, poprzez uczestnictwo w zajęciach z siatkówki. Zadanie to realizować będziemy zgodnie z projektem szkolenia Siatkarskich Ośrodków Szkolnych Polskiego Związku Piłki Siatkowej" - dokument o takiej treści podpisali w murach liceum Traugutta uczestnicy powołanej akademii.

Gospodarzem uroczystości była Elżbieta Bartkiewicz, dyrektor V LO. - Jest nam ogromnie miło, że realizujemy w naszej szkole program Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Powołanie Akademii Siatkówki to kolejny wielki i ważny krok w rozwoju tej dyscypliny sportu oraz naszej szkoły - powiedziała dyrektor Bartkiewicz.

Organizatorem działalności radomskiej akademii S.O.S jest właśnie ta radomska placówka. To, że bazą zintegrowanej piramidy siatkarskiego szkolenia będzie V LO akurat nikogo nie powinno dziwić. Tradycje siatkarskie, osiągnięcia w regionie i na arenie ogólnopolskiej - oto główny argument powstania akademii właśnie przy tej placówce. Andrzej Sitkowski, trener w Czarnych i nauczyciel w V LO przypomniał historię piłki siatkowej szkoły.

- Początki datowane są na rok 1984. W naszej szkole zawsze był dobry klimat dla siatkówki. Liceum ma ogromne tradycje i osiągnięcia. Uczniowie V LO zdobywali przez lata laury w mieście, regionie, kraju, a także na arenie międzynarodowej. Tylko powiedzieć, że uczniowie uczący się w naszej szkole zdobyli m.in. dziesięć medali mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych, w tym cztery tytuły mistrzowskie - powiedział szkoleniowiec i wychowawca kolejnych pokoleń radomskich siatkarzy. Trener Sitkowski przypomniał także nazwiska zawodników, którzy uczyli się i zdobywali siatkarskie szlify w murach popularnego Traugutta. To przede wszystkim Robert Prygiel, były reprezentant Polski, olimpijczyk z Atlanty, a obecnie trener plusligowej drużyny Cerradu Czarnych. Inni znani siatkarze to m.in. Wojciech Żaliński, Bartłomiej Grzechnik, Grzegorz Szumielewicz, Jakub Bucki, Wojciech Ferens, Jakub Sokołowski, Jakub Wachnik, a także Konrad Frysztak, obecnie wiceprezydent Radomia.

Tymczasem w skład ośrodka wyjdzie łącznie dziesięć szkół. To Publiczne Szkoły Podstawowe nr 2, 6, 24 i 34, a także radomskie gimnazja nr 6 i 22 oraz PG w Przytyku, Wolanowie i Przysusze.

- Dziś został podpisany akt inauguracyjny Akademii Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Jej liderem będzie V LO im. R. Traugutta i jest o najlepsze miejsce w naszym mieście, by rozwijać siatkówkę. Generalnie Radom staje się coraz silniejszym ośrodkiem szkolenia młodych siatkarzy. Jestem przekonany, że to zaowocuje sukcesami w ekstraklasie. W ten sposób zapewnimy ciągłość szkolenia według jednolitego programu. To warunek powodzenia w pracy z młodzieżą, wśród której na pewno są duże talenty. Warto przypomnieć, że spod ręki radomskich trenerów wyszło już wielu znakomitych siatkarzy - powiedział Radosław Witkowski, prezydent Radomia.