4. PZU Maraton Lubelski. Znamy już trasę biegu

Niespełna miesiąc dzieli nas od 4. PZU Maratonu Lubelskiego. - W tym roku trasa została nieco zmodyfikowana, z uwagi na trwające w naszym mieście roboty drogowe - mówi Piotr Kitliński, dyrektor maratonu. - Start i meta zlokalizowane zostały na Placu Teatralnym przy Centrum Spotkania Kultur.

Impreza odbędzie się 8 maja. W tym roku uczestnicy nie tylko będą mogli przebiec maraton, ale także wystartować na dystansie 10 km. - To bardzo dobrze, że bieganie spotkało się z tak pozytywnym odbiorem mieszkańców. Formuła tej imprezy jest jedyna w kraju, bo do startu w niej przygotowują Cztery Dychy do Maratonu. Władze miasta, podobnie zresztą jak i PZU, doceniają tę inicjatywę - podkreślił Marek Lembrych, doradca prezydenta Lublina ds. sportu.

Naturalnie oprócz samego maratonu będzie też szereg imprez towarzyszących. - To już nasze czwarte spotkanie z tymi zawodami, a po raz trzeci jesteśmy sponsorem tytularnym. Oczywiście wzorem lat ubiegłych powstanie strefa "Podziel się kilometrem" - zapowiada Jacek Weremczuk, dyrektor Oddziału Regionalnego PZU. - Chodzi w tym o to, aby przebiegnięte kilometry przeliczyć na złotówki, które potem przeznaczymy na cel charytatywny. Po raz pierwszy zostanie zorganizowana także strefa dziecięca. Będzie w niej wiele atrakcji, bo nie tylko najmłodsi będą mogli na specjalnych dziecięcych bieżniach, wybiegać kilometry i przyłączyć się do akcji, ale także dostaną szansę wyskakania złotówek na batucie. Będzie też strefa Nordic Walking. Te imprezy będą przeznaczone dla całych rodzin od dzieci po dziadków. I dodał: Cieszę się, że udało nam się zachęcić do biegania wiele osób, w tym z PZU.

Jak wiadomo sercem maratonu będzie Centrum Spotkania Kultur. - Zawsze jesteśmy tam, gdzie dzieje się coś ciekawego - mówi Krzysztof Paśnik, z-ca dyrektora CSK. - Ponieważ sport także jest częścią kultury, to chcemy wspierać tego rodzaju przedsięwzięcia. Dlatego też Plac Teatralny, jak i sam budynek będzie służył biegaczom. Zostanie tu zlokalizowane biuro zawodów i zapewnimy wszelką możliwą pomoc. Dodam jeszcze, że trasa maratonu będzie przebiegała specjalną Aleją Kultur, która mieści się wewnątrz budynku CSK.

Zapisy do biegu będą przyjmowane za pośrednictwem internetu do 3 maja. - Do tej pory zgłosiło się ok. 800 biegaczy, liczymy że będzie ich jeszcze więcej i pobijemy nasz frekwencyjny rekord z pierwszego maratonu, w którym wystartowało 817 zawodników i zawodniczek - dodaje Piotr Kitliński. - Co zaś się tyczy obsady, to liczymy przede wszystkim na biegaczy lubelskich, nie nastawiamy się na start znanych maratończyków. Przypomnę tylko, że w przeszłości startowała w naszej imprezie Dorota Gruca, a także Andrzej Starzyński, który przed rokiem triumfował.

Uczestnicy biegu ruszą na trasę o godz. 9. Zaczną na Placu Teatralnym, potem pobiegną ul. Uniwersytecką, Skłodowskiej, Grottgera, Al. Racławickimi, al. Warszawską, następnie Zbożową, Sławinkowską, Willową, Poligonową, Bohaterów Września, Zelwerowicza, Wojtasa, Do Dysa, Spółdzielczości Pracy, Andersa, Mełgiewską, Grygowej, Dr. Męcz. Majdanka, Krańcową, Kunickiego, Zemborzycką, Diamentową, Krochmalną, Jana Pawła II, al. Kraśnicką, al. Racławickimi i zakończą zmagania na Placu Teatralnym.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.