Ruch Chorzów. Mariusz Stępiński wyrównał rekord Roberta Lewandowskiego

Mariusz Stępiński jest obecnie najskuteczniejszym Polakiem w Ekstraklasie. Napastnik Ruchu Chorzów strzelił dotąd 14 goli. Wyrównał tym samym wyczyn Roberta Lewandowskiego sprzed siedmiu lat, stając się najskuteczniejszym młodzieżowcem Ekstraklasy w XXI wieku.
Na co stać w tym sezonie Ruch Chorzów? Podyskutuj na Facebooku >>

W sezonie 2008/2009 21-letni wówczas Lewandowski strzelił dla Lecha Poznań 14 goli w 30 kolejkach. Warto jednak zaznaczyć, że Lewandowski wystąpił w każdym ze spotkań tamtego sezonu, podczas gdy Stępiński zagrał tylko w 27 na 30 meczów.

W przeliczeniu na minuty Lewandowski zdobywał wtedy bramkę co 173 rozegrane minuty, Stępiński teraz strzela co 148. Różnica między Lewandowskim a Stępińskim polega na tym, że dla kapitana reprezentacji Polski sezon 2008/2009 był debiutanckim w Ekstraklasie, podczas gdy obecny zawodnik Ruchu zadebiutował w najwyższej lidze już w edycji 2011/2012. Z drugiej strony - 17-letni Lewandowski też już rywalizował z seniorami, choć na niższym szczeblu.

Wyczyn Stępińskiego jest tym bardziej godny odnotowania, że w poprzednich latach młodzi napastnicy nie grzeszyli skutecznością. W dwóch ostatnich sezonach do miana najskuteczniejszego polskiego młodzieżowca wystarczyło zdobycie czterech bramek.

By znaleźć skuteczniejszego od Lewandowskiego i Stępińskiego młodzieżowca w polskiej Ekstraklasie, trzeba się cofnąć aż do sezonu 1991/1992, w którym koronę króla strzelców wywalczył Mirosław Waligóra z Hutnika Kraków. Srebrny medalista IO '92 strzelił wówczas 20 goli w 34 meczach. Sezon wcześniej Waligóra zdobył 18 bramek, a królem strzelców Ekstraklasy w sezonie 1989/1990 z 18 golami był 20-letni wówczas Andrzej Juskowiak.

Więcej na internetowej stronie Ruchu Chorzów.