Czech Verner Lićka nowym szkoleniowcem Radomiaka

Trenerski mistrz Polski z zespołem Wisły Kraków, a jako piłkarz m.in. medalista Mistrzostw Europy, czy Igrzysk w Moskwie - Verner Lićka, został nowym szkoleniowcem II-ligowego Radomiaka
W poniedziałek zarząd Radomiaka zdecydował o zwolnieniu ze stanowiska trenera - Jacka Magnuszewskiego, a już dzień później podpisał kontrakt z Czechem Vernerem Lićką.

61-letni trener w Radomiaku będzie miał za zadanie prowadzenie wspólnie z synem - Marcelem, drużyny II-ligowej, a także odpowiadał będzie za Akademię Radomiaka, a więc pracę z młodzieżą.

- Doszliśmy do wniosku, że nadszedł czas nowych wyzwań. Potrzeba wydobycia większej jakości, potrzeba wykorzystania potencjały tego, który w naszej drużynie jest, danie nowego impulsu. I takim impulsem będzie zatrudnienie szkoleniowców o tak dużym doświadczeniu, tak dużych sukcesach. Nadszedł czas, który musimy wykorzystać by budować zespół na nowy sezon - oznajmił Sławomir Stempniewski, prezes Radomiaka.

Jak informuje oficjalna strona Zielonych - Lićka jako zawodnik występował w drużynie Banika Ostrawa, z którą trzykrotnie zdobył tytuł mistrza Czechosłowacji. Grał również w drużynach zagranicznych: francuskich FC Grenoble i Calais RUFC oraz belgijskich Berchem Sport i Germinal Ekeren. W latach 1980-1981 rozegrał dziewięć meczów w reprezentacji Czechosłowacji i strzelił jedną bramkę. Uczestnik Mistrzostw Europy w 1980, na których Czechosłowacja wywalczyła trzecie miejsce. W tym samym roku zdobył tytuł Mistrza Olimpijskiego na Igrzyskach w Moskwie. Po zakończeniu kariery piłkarskiej rozpoczął pracę jako trener. W latach 1992-1995 oraz 1997-2000 prowadził drużynę Banika Ostrawa. Od 1995 do 1996 był szkoleniowcem zespołu FK Zl~n. Asystent selekcjonerów czeskiej reprezentacji Václava Ježka (1993-1994) oraz Dušana Uhrina (1994-1998, Wicemistrzostwo Europy w 1996). W 2000 prowadził zespół Katar Sport Club. W 2001 po raz pierwszy podjął pracę w lidze polskiej. Został szkoleniowcem Polonii Warszawa, którą prowadził do końca sezonu. Następnie powrócił do Czech, aby objąć stanowisko selekcjonera młodzieżowej reprezentacji Czech. Czeską młodzieżówkę prowadził do końca 2003. Od kwietnia 2004 ponownie pracował w polskiej lidze jako trener Górnika Zabrze. Po zwolnieniu Henryka Kasperczaka objął funkcję szkoleniowca Wisły Kraków, z którą w 2005 wywalczył Mistrzostwo Polski. W październiku 2005 zastąpił Dušana Radolskiego na stanowisku trenera Dyskobolii.