Spore grono faworytów tegorocznej ligi żużlowej

Ruszyła PGE Ekstraliga. Z falstartem, bo mecz Get Well Toruń w Rybniku został odwołany. Torunianie sezon rozpoczną więc w niedzielę, gdy na Motoarenie podejmą Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra.
Ten mecz rozpocznie się o g. 19.30, a na żywo pokaże go nSport+. Nie ma obaw o to, że zostanie odwołany - gwarantuje to dach nad Motoareną. To, jak ważna jest infrastruktura stadionowa pokazała 1. kolejna spotkań, gdy mecz w Rybniku odwołano już w sobotę. Ponieważ prognozy były niekorzystne liga uznała, że nie ma sensu nawet próbować rozegrać spotkania w terminie.

W piątek w PGE Ekstralidze Stal Gorzów wygrała w Lesznie z FOGO Unią osłabioną brakiem Emila Sajfutdinowa. Świetne spotkanie w ekipie gości zaliczył Bartosz Zmarzlik potwierdzając, że właśnie wartościowy junior będzie w lidze na wagę złota - w podobnej sytuacji jest Get Well mający Pawła Przedpełskiego.

W sobotę niespodzianką były rozmiary zwycięstwa MrGarden GKM Grudziądz z Unią Tarnów. Gospodarze na twardym torze startowali znacznie lepiej od rywali i praktycznie pozbawili ich złudzeń na punkt bonusowy.

A jak w poszczególnych klubach typuje się składy półfinalistów ligi? To sprawdzała ekstraliga w przedsezonowych pytaniach do trenerów i działaczy wszystkich ekip.

- Marek Cieślak (trener Ekantor.pl Falubazu Zielona Góra): My, Stal Gorzów, Get Well Toruń i tu pojawia się dylemat. Czy Fogo Unia Leszno czy Betard Sparta Wrocław. W tym wypadku muszę kierować się tym, że we Wrocławiu pracowałem dziesięć lat i stawiam ostatecznie na Spartę. Co będzie miało wpływ na tę czwórkę? Na pewno nie trenerzy, bo ci nie jeżdżą. Typy opieram na "papierze", a po drugie z przymrużeniem oka, bo tak trzeba typować. Wszystko tak naprawdę jest sprawą otwartą, zwłaszcza w żużlu, gdzie los rozdaje karty, a pewnych rzeczy nie da się za "Chiny ludowe" przewidzieć.

- Stanisław Chomski (trener Stali Gorzów): Stal, Ekantor.pl Falubaz, Get Well i Fogo Unia. Cała czwórka ma składy, które predysponują do play-off. Siłą Stali jest wyrównany skład i para juniorów. W Lesznie jest silna formacja seniorów i wbrew pozorom juniorzy, którzy u siebie potrafią jechać. Get Well najbardziej zmienił skład i to zdecydowanie na plus. Doszło dwóch zawodników, którym w ciemno można przypisać 10 punktów w meczu. W Falubazie jest co prawda problem z Hampelem, ale są mocni Dudek i Protasiewicz. Z czasem to właśnie ten zespół będzie rósł w siłę.

- Ireneusz Igielski (dyrektor Fogo Unii Leszno): Stawiam na Fogo Unię, Get Well Toruń, Stal Gorzów i kogoś z dwójki Ekantor.pl Falubaz - Betard Sparta Wrocław. Nie oznacza to, że skazuję na niebyt pozostałą trójkę. Kadry w tym roku są tak wyrównane, że wszystko jest możliwe. Każdy z ósemki jest w stanie znaleźć się w play-off. Mam nadzieję, że kart nie będą rozdawały kontuzje. My jesteśmy najlepszym przykładem, a mam na myśli Emila Sajfutdinowa.

- Piotr Baron (trener Betardu Sparty Wrocław): Stal, Ekantor.pl Falubaz, Fogo Unia i oczywiście Betard Sparta. To tylko wróżenie z fusów, czy jak kto woli z czarodziejskiej kuli. A tak na serio, awans do play-off to jedno, a walka o tytuł i medale, to drugie. Wszyscy wiemy jak jest w play-off. Ten etap rządzi się swoimi prawami. Dlatego najpierw trzeba tam dojechać i najlepiej cało i zdrowo. W play-off walka zacznie się od zera i każda konfiguracja będzie możliwa. Nie przewiduję też dominacji żadnej z drużyn w rundzie zasadniczej.

- Paweł Baran (trener Unii Tarnów): W czwórce będą Stal, Ekantor.pl Falubaz, Get Well i Unia Tarnów. Każda z tych ekip znajdzie się tam z innych powodów. Stal, bo jest jednym z faworytów ligi. Falubaz, bo ma najlepszego trenera. Get Well, bo ma piekielnie mocną kadrę. Unia Tarnów, bo ktoś musi sprawić jakąś niespodziankę.

- Robert Kościecha (trener Get Well Toruń): Get Well, Stal, Betard Sparta i Fogo Unia. Dlaczego ten kwartet? Oprócz składów za wszystkimi stoi specyfika torów, na których jeżdżą. Nie kierowałem się żadnymi sympatiami i proszę nie myśleć, że jak kogoś tam nie ma, to go nie lubię. A tak na serio, to chciałbym, żeby tylko jeden z tych czterech typów się sprawdził, a mam na myśli swój zespół. W przypadku innych to już mogę się pomylić na potęgę.

- Robert Kempiński (trener GKM Grudziądz): Get Well, Ekantor.pl Falubaz, mimo wszystko Fogo Unia i pojawia się problem. Czy Betard Sparta czy Stal. Chyba jednak Stal. To jednak tylko wróżenie z fusów. Moim zdaniem właśnie te ekipy zbudowały najlepsze kadry. W sezonie może być jednak różnie. A co z GKM-em? Czy mamy szansę na czwórkę? Proszę mi wierzyć, że nawet o tym nie myślimy. Nasz cel jest jasny. Spokojne utrzymanie zarówno pod względem sportowym, jak i finansowym. W pełni zadowoli nas szóste miejsce.

- Piotr Żyto (trener ROW Rybnik): Fogo Unia, Get Well, Ekantor.pl Falubaz i Betard Sparta, bo będzie jeździła w Poznaniu. Najwięcej szans daję właśnie tej czwórce, bo personalnie są najmocniejsi. Zwracam uwagę szczególnie na Spartę, która będzie jeździła na torze w Poznaniu, na którym nikt z czołówki bardzo dawno nie jeździł. Z drugiej strony być mocnym na papierze absolutnie nie świadczy o tym, żeby być mocnym na torze.