W sobotę Bieg Częstochowski. Nowa trasa - przez centrum miasta

Blisko półtora tysiąca zawodników może wystartować w sobotę w 8. Biegu Częstochowskim. Przemierzą 10-kilometrową, w dużym stopniu nową trasę, która przebiegać będzie przez ścisłe centrum miasta. Start punktualnie o godz. 15:30 w III Alei NMP.
Organizowany przez Klub Ludzi Aktywnych Zabiegani Częstochowa Bieg Częstochowski to już osiem lat tradycji. Popularność imprezy rosła z roku z roku na rok. W 2009 roku na starcie stanęło 450 biegaczy, teraz może ich być nawet trzy razy więcej. Między innymi w związku z tym, że przygotowano nową, szybszą trasę, na której może rywalizować nawet 3 tysiące zawodników. Tak jak w przeszłości trasa ma 10 km długości i atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, okrąża Jasną Górę, ale prowadzi też przez ścisłe centrum miasta.

Na liście startowej jest ponad 1300 osób, wśród nich grupa obcokrajowców (m.in. piątka biegaczy z Ukrainy, czwórka z Kenii) oraz medaliści zakończonych niedawno w Anconie mistrzostw Europy weteranów: Ewa Brych-Pająk z "Zabieganych" i Krzysztof Borowski z Blachowni.

- Na starcie pojawią się zawodnicy z kraju i zagranicy, zawodowcy i amatorzy. Wspólnie wyruszą na trasę biegu by zmierzyć się z własnymi sportowymi celami - mówi Magdalena Trzepizur. Prezeska "Zabieganych" zaprasza do aktywnego udziału w imprezie kibiców i tych, którzy nie mogą zdecydować się na start. Między innymi z myślą o nich już w piątek (w godz. 16.30 - 20) w LO im. H. Sienkiewicza czynne będzie biuro zawodów. - Nie ma limitu zapisów, każdy kto się zgłosi będzie miał możliwość startu - wyjaśnia Magdalena Trzepizur.

Aby zachęcić do wzięcia udziału w biegu, organizatorzy postanowili do 50 zł obniżyć wpisowe, które w przeddzień i w dniu zawodów miało wynosić 80 zł.

- Zainteresowanie i tak jest duże, ale chcemy przyciągnąć możliwie największą liczbę osób. Bieg Częstochowski ma być wielkim sportowym świętem. Także dla mieszkańców naszego miasta, na których udział bardzo liczymy - podkreśla prezes Trzepizur.

W sobotę biuro zawodów czynne będzie od godz. 10.30, a zapisy do biegu przyjmowane będą do 14.50. - Biuro otwieramy w piątek a sobotę od rana także z myślą o tym, aby startujący uniknęli stania w kolejkach do rejestracji. Częstochowian zachęcamy, aby rejestrowali się już w piątek, bo to wszystkim ułatwi zadanie - tłumaczy Trzepizur.

W tym roku oprócz służb miejskich oraz członków "Zabieganych" w obsługę biegu zaangażowani będą m.in. harcerze i komandosi z Gliwic.

Patronem biegu jest Gazeta Wyborcza w Częstochowie.