Pływalnia stworzona do bicia rekordów. Jest nią Aqua Lublin

Aqua Lublin to najnowocześniejszy i największy kompleks pływacki w Polsce wschodniej. Na zimowych mistrzostwach Polski poprawiono w Lublinie aż 17 rekordów Polski. Twarzą kompleksu jest Konrad Czerniak, jeden z najlepszych polskich pływaków
W październiku 2015 roku do użytku został oddany najnowocześniejszy i największy kompleks pływacki w Polsce wschodniej. Aqua Lublin to przede wszystkim basen olimpijski o długości 50 metrów. Zaawansowana technologia niecki olimpijskiej pozwala podzielić ją na dwie części i rozgrywać zawody na dystansie 25 metrów. Widzowie mogą obserwować popisy pływaków z trybun, na których znajduje się 2,1 tys. miejsc. Wyjątkowy w skali kraju jest basen-kanał przepływowy z przeciwprądem do doskonalenia techniki pływania i badania wydolności. W skład Aqua wchodzi również "Strefa wody", czyli wodny plac zabaw dla dzieci, niecki z hydromasażem i urządzeniami napowietrzającymi, trzy zjeżdżalnie, dwie wanny jacuzzi, rwąca rzeka na zewnątrz obiektu i basen zewnętrzny.

Na Aqua biją rekordy

W nowoczesnym budynku mieści się także saunarium oraz siłownia ze strefą do treningu kardio i cross. Już pierwsza wielka impreza, czyli Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów w Pływaniu (17-20 grudnia 2015 roku), pokazała, że Aqua Lublin to jedna z najnowocześniejszych pływalni w Polsce. W trakcie mistrzostw padło 17 rekordów Polski, a prezes Polskiego Związku Pływackiego bardzo pozytywnie ocenił obiekt i już zapowiedział, że kolejne mistrzostwa Polski na 25-metrowym basenie odbędą się właśnie w Lublinie. w marcu natomiast w kompleksie Aqua odbyły się mistrzostwach Polski juniorów 17- i 18-latków. Już dziś kluby z całej Polski mają w Aqua Lublin swoje zgrupowania. Ważne jest również to, że twarzą obiektu został Konrad Czerniak, wicemistrz świata i medalista mistrzostw Europy i Polski.

Pływalnia jest ogólnodostępna. I tak, za 75 minutowy bilet zapłacimy 18 zł, a ulgowy kosztuje 14 zł. Jeśli zdecydujemy się na opcję z saunarium, zapłacimy 22 zł (normalny) lub 17 zł (ulgowy).

Można też będzie wybrać opcję trzygodzinnego korzystania z basenów. Za wejście do strefy wody zapłacimy 36 zł (ulgowy 26). Jeśli zdecydujemy się skorzystać także z saun, trzeba będzie zapłacić 44 zł (ulgowy 34 zł). MOSiR, które zarządza kompleksem basenów przygotował tez promocje "Tanie Pływanie" i w godzinach od 6.15 do 15 za 75 minutowy pobyt na pływalni (strefa wody) zapłacimy tylko 12 i 9 zł. Honorowane są też karty MulitSport, a ich posiadacze wchodzą na Aqua Lublin za darmo.

Każdy coś znajdzie dla siebie

Sporą popularnością cieszą się też inne miejskie pływalnie. Oddany pod koniec maja 2014 roku basen przy ul. Łabędziej kosztował miasto 20 milionów złotych. Powstał tam 25-metrowy basen z sześcioma torami do pływania. Oprócz niego jest też drugi, nieco mniejszy, rekreacyjny, o wymiarach 15 na 12 metrów. Do tego jest też jacuzzi oraz sauny - sucha i parowa. Jest też 82-metrowa zjeżdżalnia. W centrum sportowo-rekreacyjnym zaplanowano też pomieszczenia do masażu, kinezyterapii i światło - czy ciepłolecznictwa. Godzina pływania kosztuje 12 zł (normalny) i 9 zł (ulgowy).

Do dyspozycji głównie młodzieży jest też osiem przyszkolnych pływalni, które poza zajęciami dydaktycznymi udostępniane są na potrzeby przeprowadzanych rozgrywek lig szkolnych i młodzieżowych.

Obiekty szkolne tworzy też 80 sal gimnastycznych i 49 wielofunkcyjnych boisk przyszkolnych, w tym 14 kompleksów sportowych "Orlik" i jeden zimowy "Biały Orlik"