AZS Częstochowa - Łuczniczka Bydgoszcz 0:3. Akademicy wciąż nie mogą wygrać

W meczu 22. kolejki PlusLigi AZS Częstochowa przegrał z Łuczniczką Bydgoszcz 0:3. Dla akademików była to już 9 porażka z rzędu.
Chcąc w nowym sezonie grać w PlusLidze AZS musi spełnić sportowe minimum: w rundzie zasadniczej wygrać pięć meczów. Przed spotkaniem z Łuczniczką Bydgoszcz miał na koncie cztery, a w perspektywie jeszcze cztery pojedynki: w swojej hali z Zaksą Kędzierzyn Koźle i na wyjazdach z rywalami, którzy wydają się być w zasięgu akademików Effectorem Kielce, BBTS-em Bielsko Biała i AZS-em Politechnika Warszawska. Łuczniczce nie dał rady, swojej szansy musi więc szukać w kolejnych występach.

Piątkowy mecz obejrzeli najwierniejsi kibice akademików. W hali na Zawodziu zjawiło się około tysiąca osób, które opuściły trybuny mocno zawiedzione. AZS przegrał z Łuczniczką w trzech setach i w tabeli PlusLigi pozostał na ostatnim miejscu.

Bydgoszczanie w 21 meczach zgromadzili 26 punktów, dokładnie dwa razy więcej od częstochowian i na boisku tę różnicę było widać. Byli lepsi w każdym elemencie: ataku, przyjęciu, bloku i zagrywce. Dla przykładu - w tym ostatnim elemencie zdobyli 7 punktów, a gracze AZS-u 1.

Po meczu AZS Częstochowa - Łuczniczka Trener Piotr Makowski trzyma kciuki za CzęstochowęSam początek meczu był dla akademików niezły, ale pierwszy set zakończył się wyraźnym zwycięstwem gości. Między innymi dzięki skutecznej zagrywce, siatkarze Łuczniczki w połowie partii wypracowali sobie kilkupunktową przewagę, której nie oddali już do końca. W ich szeregach wyróżniał się Łukasz Wiese, który podobnie jak cała drużyna imponował w ataku (75-procentowa skuteczność). Na początku drugiego seta ten sam gracz popisał się dwoma asowymi serwisami, Łuczniczka momentalnie odrobiła niewielką stratę, objęła prowadzenie i utrzymywała je niemal cały czas. Akademicy próbowali walczyć, ale nie mieli na tyle atutów, aby przejąć inicjatywę. Serwisem nie byli w stanie zmusić rywali do błędów, a od czasu do czasu sami popełniali błędy w przyjęciu. Co gorsza nie mieli też lidera w ataku. Gracza, który wybiłby się ponad przeciętność i zbijał chociaż z 50-procentową skutecznością. Doścignąć rywali częstochowianom udało się dopiero w samej końcówce. Na tablicy pojawił się remis 21:21, ale po kilku akacjach było... 21:25. Błąd Mataja Pataka w ataku i szczęśliwy as Grzegorza Kosoka przesądziły o tym, że bydgoszczanie wygrali również drugą partię.

Wkrótce rozstrzygnięciaCzy AZS obroni się na finiszu PlusLigi?Ostatni, trzeci set miał bardzo podobny przebieg. Drużyna Michała Bąkiewicza znowu zdobyła się na zryw. Było tylko 20:21, ale końcówka znowu należała do gości, którzy zasłużenie zwyciężyli 25:22 i w całym meczu 3:0. Nagrodę dla najbardziej wartościowego zawodnika odebrał Łukasz Wiese.

Częstochowskim fanom siatkówki przypomniał się w piątkowy wieczór wieloletni kapitan AZS-u Dawid Murek. Wielokrotnie wywoływany, wszedł na boisko w trzecim secie. Na trybunach zawisł transparent: "Dawid Murek Dziękujemy".

AZS Częstochowa 0 (20, 21, 22)

Łuczniczka Bydgoszcz 3 (25, 25, 25)

AZS Częstochowa: Redwitz, Szymura, Buniak, Bandero, Patak, Szalacha, Stańczak (libero) - Wawrzyńczyk, Polański, Kowalski, Lipiński

Łuczniczka Bydgoszcz: Radke, Wiese, Kosok, Jarosz, Klinkenberg, Jurkiewicz, Żurek (libero) - Ruciak, Murek, Wolański.