Weterani znów powalczą o medale w Arenie Toruń [ZDJĘCIA]

 Już w najbliższą sobotę w toruńskiej Arenie odbędą się kolejne, 25. Halowe Mistrzostwa Polski Weteranów Lekkiej Atletyki. Zmagania obejrzą władze Światowego Związku Masters, które oceniają kandydaturę Torunia do organizacji mistrzostw świata weteranów w 2019 roku.
Do udziału w jubileuszowych, 25. Halowych Mistrzostw Polski Weteranów Lekkiej Atletyki zgłosiło się aż 363 zawodników. W sumie w 13 konkurencjach zadeklarowano przeszło 700 osobostartów. Najmłodszy uczestnik, który powalczy o medal HMPW, dopiero w lutym ukończył 35. rok życia. Najstarszym zawodnikiem po raz kolejny będzie Stanisław Kowalski, który miesiąc po mistrzostwach będzie obchodził już 106 urodziny. Świdniczanin ponownie wystartuje w biegu na 60 metrów i pchnięciu kulą.

Do rywalizacji jak zwykle przystąpi bardzo szerokie grono multimedalistów mistrzostw Polski weteranów i rekordzistów kraju w wielu kategoriach wiekowych. Spora część z nich sukcesy osiąga także w mistrzostwach Europy i świata masters. O kolejne medale w swojej bogatej kolekcji powalczą choćby takie tuzy sportu weterańskiego jak Wojciech Seidel, Kazimierz Bułczyński, Antoni Cichończuk, Mirosław Łuniewski, Ewa Bartosik i wielu, wielu innych. Tradycyjnie nie zabraknie olimpijczyków. Do walki przystąpi m.in. srebrna medalistka igrzysk w Moskwie - Urszula Kielan. Wystartuje ona w swojej koronnej konkurencji, czyli skoku wzwyż, a także trójskoku i pchnięciu kulą. Na rzutni w Toruniu po raz kolejny zaprezentują się także Genowefa Patla (olimpijka z Barcelony, rekordzistka świata w rzucie oszczepem w kategorii K50) i Ludwika Chewińska (kulomiotka, uczestniczka igrzysk w Monachium 1972, autorka najstarszego aktualnego rekordu Polski seniorów). Obie zadeklarowały start w pchnięciu kulą i rzucie ciężarkiem. Udział w biegach na dystansach 200 i 400 metrów zapowiedział z kolei Ryszard Szparak, czyli były specjalista w biegu na 400 metrów przez płotki - wielokrotny mistrz i rekordzista kraju, olimpijczyk z Moskwy. W skoku wzwyż weźmie udział kolejny uczestnik igrzysk w Moskwie, wicemistrz Europy z 1982 roku - Janusz Trzepizur. W chodzie na dystansie 3000m ma wystartować Rafał Fedaczyński, czyli ósmy zawodnik igrzysk olimpijskich w Pekinie na dystansie 50 kilometrów, czterokrotny mistrz Polski seniorów (trzykrotnie na 50 km, raz na 20km), posiadacz trzeciego wyniku w historii Polskiej lekkoatletyki na dystansie 20 km. Zawodnik AZS-u AWF Katowice dopiero co, a konkretnie w ubiegły weekend, walczył w Arenie Toruń o mistrzostwo Polski seniorów. W sobotę ponownie pojawi się w hali przy ul. Bema, tym razem ażeby rywalizować o mistrzostwo kraju weteranów w kategorii M35. Tradycyjnie mocną reprezentację będą mieli też torunianie.

Sobotnie zawody obejrzą władze World Masters Athletics z prezydentem tej federacji Stanem Perkinsem na czele. Delegacja WMA przybędzie do w Torunia w ramach wizyty technicznej. Jest to związane z kandydaturą Torunia do organizacji kolejnej wielkiej imprezy lekkoatletycznej, a mianowicie mistrzostw świata masters w 2019 roku.

Ceremonia otwarcia mistrzostw kraju zaplanowana jest na godz. 9.30. Zawody powinny zakończyć się po godz. 16. Organizatorem wydarzenia jest Polski Związek Weteranów Lekkiej Atletyki.

Wstęp dla widzów jest wolny.